29 Temmuz 2019 Pazartesi 16:03
Taşerondan kadroya geçenlere kötü haber! Mümkün değil!

Taşerondan kadroya geçen sürekli işçiler, kadroya geçtikten sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’na il dışı nakil veya görevlendirme talebinde bulunuyorlardı. Son zamanlarda artan il dışı nakil veya görevlendirme talebine Gençlik ve Spor Bakanlığı yazılı açıklama yaparak cevap verdi.

TALEPLERİN BAKANLIĞA İLETİLMEMESİ İSTENDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, taşeron personel iken kadroya geçenlerin il dışı nakil veya görevlendirmelerinin kanunen yapılmasının mümkün olmadığı belirtilerek bu yöndeki taleplerin Bakanlığa iletilmemesi istendi.

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI TARAFINDAN YAPILAN TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLER HAKKINDA YAZILI AÇIKLAMA:

Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçi personelin, unvan değişikliği, il dışı nakil ve başka birimlere görevlendirilme taleplerine ilişkin dilekçeler, şahsen veya görev yaptıkları aracılığlyla Genel Müdürlüğümüze gönderilmektedir.

Bilindiği üzere, hizmet alımı personeli olarak görev yapmakta olan taşeron işçileri, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127 nci maddesi ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye eklenen geçici 23 maddesine istinaden sürekli işçi kadrolarına geçirilmişlerdir.

Mezkur maddede; "...sınav sonuçlarının kesinleşmesini müteakip, her bir sözleşme itibarıyla yüklenicinin hakedişlerinin ödendiği bütçe, teşkilat ve birim/yerleşim yeri adına vize edilmiş sayılan sürekli işçi kadrolarına idarelerince topluca geçirilir." hükmü ile, "Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir." hükmüne yer verilmiştir.

Ayrıca daha önce benzer konuda Mülga Spor Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliğinden görüş talep edilmiş olup alınan cevabi yazıda: 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127 nci maddesi ile 375 Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 öncü maddesi de, "Sürekli işçi kadrosuna geçirilenler birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale düzenlenmesine sözleşmeleri kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir" düzenlemesine istinaden sürekli işçi kadrosuna geçiş yapacak personelin diğer şartları da taşıması halinde, ancak hizmet alımı sözleşmesinde belirtilen niteliğine göre bahse konu kadroya geçirilebileceği, ayrıca söz konusu KHK ile düzenlemeye istinaden sürekli işçi kadrosuna geçişi yapılan personelin ancak hizmet alım sözleşmesinde belirtilen niteliğe göre görev yapabileceği, başka bir unvanda istihdam edilmesinin mümkün bulunmadığı bildirilmiştir.

Mezkur mevzuat uyarınca, sürekli işçi kadrosuna geçirilen ve halen görevine devam eden ilgililerin, görev yaptığı birim veya il müdürlüğü haricinde başka bir il emrine veya birime görevlendirilmesi/nakli veya unvan değişikliği mümkün bulunmamaktadır.

Bu çerçevede; bahse konuya ilişkin olarak anılan kapsamda görev yapan işçi personele mevcut duruma ilişkin gerekli açıklamaların ve yazının tebligatı hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.

 Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
4d li 2019-11-26 12:42:06

Kötü haberler sadece bizi ilgilendirir zaten.Bulundugum KURULUŞTA memnun değilim.Cunku mobinge , hakarete ve tehdit e maruz kalıyorum.Tayin hakkının olması bizim için daha hayırlı. Sikayetlerimiz kabul görmüyor ters tepiyor haklı olsamda.Bu şartlarda çalıştırılmak sizce yasalmi adaletlimi ? Bu yüzden özlük ve sosyal haklarımıza kavuşmak istiyoruz. Samsun çocuk destek merkezi müdürlüğü

Avatar
Ayşe 2019-12-14 14:52:58

MEB geçici personel olarak çalışan temizlik personeliyim amma beni yemekhanede çalıştırılıyor belgemin olmadığı halde belgesi olanlar ek ücret alıyorlar bütün işi bize yaptırıyorlar yapmak istemedinmi hemen tutanak tutarız diyorlar ve piskolaşik baki yuyguluyorlar bu adalet mi ben temizlik görevlisi olarak çalışmak istiyorum buna cüzüm bulunmasını istiyorum

Avatar
Asli 2019-12-15 00:19:23

Lütfen tayin hakkı verilsin bı kerelige mahsusda olsa

Avatar
Zavallı 2020-01-03 11:09:32

Allah rızası için sesimizi duyun kadro verdiniz bir hakkımız yok yollarda kaldık bakanlığımız başka kadınları korurken bizi magdur ve rezil etti yeter yuvam dağılacak eşim artık kaldırmıyor bu git gelleri işe çok ihtiyacım var çık bir dert çıkma bir dert huzr diye bişey kalmadı İnan cinnet geçiriyorum yeter artık bitsin bu rezillik sayın cumhurbaşkanım Allah aşkına yeter artık yeter bitirin bu zulümü..

Avatar
4 d 2020-01-06 18:04:32

ALLAH RIZASI İÇİN Bİ KEREYE MAHSUS İL DIŞI NAKİL HAKKI VERİLSİN YETER ARTIK BİTİRİN BU ZÜLMÜ