GÜNDEM

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: "Cumhurbaşkanı Taraflıdır Ve Siyasidir!"

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'nin yeni sisteminin aslında başkanlık sistemi olduğunu ve bu sistem ile bir önceki sistem arasında cumhurbaşkanı kavramı arasında farklar olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'nin yeni sisteminin aslında başkanlık sistemi olduğunu ve bu sistem ile bir önceki sistem arasında cumhurbaşkanı kavramı arasında farklar olduğunu söyledi.

Türk siyasetinde cumhuraşkanının tarafsız olması gerektiği yönündeki tartışmalara TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Şentop yeni sistemde cumhurbaşkanının tarafsız olmadığını söyledi.

CUMHURBAŞKANI SİYASİDİR VE TARAFLIDIR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dair açıklamalarda bulunan Mustafa Şentop, “Bu sistemde Cumhurbaşkanı taraflıdır ve siyasi parti üyesidir. Hatta bir siyasi partinin genel başkanı da olabilir. Bundan dolayı şüphesiz taraflı birisidir.” dedi.

Yeni sistemdeki cumhurbaşkanı ile eski sistemdeki cumhurbaşkanının yalnızca isminin benzediğini söyleyen Mustafa Şentop, “Yeni sistemde Cumhurbaşkanı çok geniş yetkilere sahiptir. Hatta Kabine’deki tüm bakanların yetkileri ondadır. Bir yemin tartışması yapılıyor. Yeminde tarafsızlık kısmı var. Bu ifadeye bakarak cumhurbaşkanlığını yeniden kurgulamaya çalışmak doğru değildir.” ifadelerini kullandı.

ADALETLİ OLMAK BAŞKA TARAFLI OLMAK BAŞKA

Cumhurbaşkanının tarafsız olmak zorunda olmadığını söyleyen Mustafa Şentop, “Cumhurbaşkanı bir siyasipartinin genel başkanıysa zaten tarafsız değildir. İlkesel olarak bu imkansızdır. Eski sistemde bir kişi Cumhurbaşkanı seçildiğinde onun partisi ile ilişiği kesilirdi. Yeni sistemde bunun tam tersine karşılık gelen hükümler var. Cumhurbaşkanından tarafsızlık beklenmesi de bu açıdan doğru değil. Adaletli olmak ile taraflı olmayı karıştırmadan bu tartışmalar yapılmalı.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir