TL Değer Kaybı Yaşadı, Dolarizasyon Tehdidi ve Enflasyon Riski Arttı! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Faiz Yükseltir Mi, Faizler Yükselirse Dolar ve Altın Ne Olur?

Ekonomide yaşanan dalgalanma ve korana virüs vaka sayısında ki artışlar nedeni ile ne yazık ki Türk Lirası değer kaybı yaşadı. Dün akşam saatlerinde dolar kuru 7.05 lira eşiğini aşarken Euro kuru ise 8.4240 lira seviyesini görerek tüm zamanların tarihi rekorunu kırdı. Dolarizasyonun etkileri her geçen gün biraz daha hissedilirken enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş riskinin artması, altın fiyatları ve riskler enflasyonla uyumlu faiz politikası için bir zorunluluk oluştururken Merkez Bankası tarafından kredilerdeki artışın yavaşlatılması için müdahale beklendiği iddia edildi. Merkez Bankası faiz indirimi yapar mı,

TL Değer Kaybı Yaşadı, Dolarizasyon Tehdidi ve Enflasyon Riski Arttı! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Faiz Yükseltir Mi, Faizler Yükselirse Dolar ve Altın Ne Olur?

Merkez Bankası tarafından yapılan hızlı politika faiz indirimi ve korana virüs salgını döneminde başlatılan ucuz kredi fırsatları ne yazık ki enflasyon rakamlarını yukarı yönlü tetikledi. 

DOLAR VE EURO KURU YÜKSELDİ, TÜRK LİRASI DEĞER KAYBETTİ! 

Yaşanan gelişmelerin ve açıklanan ekonomik verilerin ardından ne yazık ki dolar kuru dün uzun süredir sıkışık seyrettiği dar bant aralığından kurtularak 7 lira sınırını aştı. 

Kamuoyunda sürekli olarak dillendirilen kamu bankalarının dolar satış iddiaları ile üzerinde algı operasyonu yapıldığı söylentileri eşliğinde dolar kuru bugün de güne 7 lira sınırının hemen üzerinde başladı. Kur şu anda 7.06 lira seviyesine üzerinden işlem görüyor. 

Euro kuru ise dün kırmış olduğu 8.4240 lira seviyesindeki tarihi rekoru sonrası bir miktar yaşadığı yüksek satış baskısı gevşemesinin ardından yeni güne toparlanarak başladı. Euro kuru ise 6 Ağustos 2020 Perşembe günü 8.4630 lira seviyesi ile başladı. 

GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN TUTULAMIYOR, ONS ALTININ SATIŞ FİYATI REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR! 

Piyasalarda altın fiyatları da rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Ons altının satış fiyatı pandemi riskleri ve artan vaka sayıları sonrasında hızla 2 bin 300 dolar hedefine doğru ilerlerken bugün 2 bin 46 dolar seviyesi ile güne başladı. 

İç piyasada ise hareketlenen dolar kurundan da destek alan gram altın 464 liralık tarihi rekorunu sürdürürken çeyrek altın ise 783,70 liralık satış fiyatı ile rekorunu geliştiriyor. 

Ne yazık ki yaşanan tüm bu artışlar Türk Lirası için değer kaybı anlamına geliyor. 

TÜRK LİRASI DEĞER KAYBEDİYOR, MERKEZ BANKASI ZORUNLU OLARAK FAİZ ORANLARI İÇİN ARTIŞA GİDEBİLİR! 

Yaşanan bu olumsuz gelişmeler ve dolarizasyon riski nedeni ile Merkez Bankası tarafından Ağustos ayı toplantısı itibari ile zorunlu faiz kararları alınabileceği belirtiliyor. 

Konu hakkında açıklamada bulunan Nurol Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt faiz artış kararı için Eylül ayını işaret etmiş ve "Haziran ayının başında belliydi. Mayıs ayının sonunda ortaya çıkmıştı. Pandemi etkisi ile enflasyon rakamlarında talep yetersizliğine rağmen yine de yükselmesi enflasyon belasının Türkiye'den gitmediğini ortaya koymuştu. Bu çerçevede düşen faizlerin daha da aşağıya çekilmesi mümkün değil gibi görünüyordu. 

Bu alınan önlemler çerçevesinde kredilerin arttırılması yoluna gitmesi doğal olarak faizlerin öyle ya da böyle bir yerden sonra yükseleceği anlamına geliyordu" sözleri ile Ağustos ayının da pas geçileceğini, Eylül ayından itibaren ise faizlerde artış yaşanacağını dile getirmişti. 

Dün özel bir değerlendirme raporu yayımlayan Amerikalı yatırım bankası Goldman Sachs ise önden yüklemeli bir faiz artışı beklediğini belirterek 2020 yıl sonuna kadar en az 175 baz puan faiz artışı olabileceği iddiasında bulundu. 

MERKEZ BANKASI FAİZ YÜKSELTİRSE NE OLUR, DOLAR KURU, 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI, ALTIN FİYATLARI, BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI NASIL ETKİLENİR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınabilecek olası bir faiz artışı kararı en çok kredi kullanmak isteyen vatandaşları olumsuz etkileyecek. Bankaların kredi vermekteki isteksizliklerine bir de yükselen maliyetler eklenince bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında hızlı bir yükseliş yaşanma riski ortaya çıkacak.

Yine yüksek faizle kredi çeken vatandaşın beklediği eski kredilere faiz indirimi de olumsuz etkilenecek. Kredi yapılandırması yapılması imkansız bir hale gelecek. 

Merkez Bankası'nın faiz artışı dolar kuru ve euro kuru üzerinde de olumsuz bir etki oluşturacak. Hem kur hem de altın fiyatları faiz artışı kararı alınması halinde faiz artışı oranına da bağlı olarak düşme eğilimine girebilir. 

Bankaların 32 günlük vadeli hesap faiz oranları ise yapılacak olası bir faiz artışı halinde yükselecek. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)