Van Gölü'nün Yarıştığı NASA'nın Fotoğraf Yarışmasında Sonuç Belli Oldu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen “Dünya Turnuvası” isimli online fotoğraf yarışmasına Türkiye'den Van Gölü de katılmıştı. Bu fotoğraf yarışmasının sonuçları belli oldu.

Van Gölü'nün Yarıştığı NASA'nın Fotoğraf Yarışmasında Sonuç Belli Oldu
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen “Dünya Turnuvası” isimli online fotoğraf yarışmasına tüm dünyadan çok büyük bir ilgi gösterildi. Yarışmada Türkiye'den Van Gölü'nün fotoğrafı da katıldı.

VAN GÖLÜ 32 FOTOĞRAFLI YARIŞMADA REKOR KIRDI

Yarışmanın finaline ise yalnızca iki fotoğraf kaldı. Bu fotoğrafların ilki 12 Eylül 2016 yılında Astronot Kate Rubins tarafından çekilen Van Gölü'nün fotoğrafı oldu. Diğer finalist fotoğraf ise Astronot Don Pettit tarafından 2012'de çekilmiş olan Amerika kıtası üzerindeki yıldızların hareketini gösteren kareydi. Bu iki fotoğraf 32 benzer fotoğraf ile yarışmaya girdi ve diğer 30 fotoğrafı eleyerek finale kalma hakkı kazandılar.

Yapılan yarışma bugün Türkiye saati ile saat 12:00'da sona erdi. Türkiye'den çok sayıda ünlü isim vatandaşları Nasa'nın internet sitesinde Van Gölü'ne oy vermeye davet ettiler. Bu isimler arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Van Valisi Mehmet Emin Bilmez yer aldı. Vatandaşları Van Gölü'ne destek vermeye çağıran bu kişilerin çağrıları olumlu karşılık buldu. Van Gölü'ne adeta yarışmada oy yağdı.

VAN GÖLÜ BİRİNCİ OLDU

Nasa Earth isimli internet sitesinde yarışmanın sonuçlarına dair ipuçları paylaşıldı. Van Gölü'nün çok büyük bir oy oranı yakaladığı açıklanırken net rakamlar şimdilik verilmedi. Ancak daha önceki 32'li yarışmada oyların yüzde 94'ünü alan Van Gölü'nün finalde de benzer bir oy oranı yakaladığı belirtildi.

Öte yandan Van Gölü'nü dünyaya turistik olarak tanıtan bu yarışma vesilesi ile Van Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, uzaydan Van Gölü'nün fotoğrafını çeken Astronot Kate Rubins'i Van'ı görmeye davet etti.

Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafının neden bu kadar büyük bir ilgi gördüğü konusunda ise uzmanlar gölde soda miktarının yüksek olması nedeniyle akıntı izlerinde bir görsel şölen meydana geldiğinin altını çizdiler.
Yorumlar (0)