Yemeksepeti Siber Saldırıya Uğradı, Müşterilerin Bilgileri Çalındı! Siber Korsanlar Kredi Kartı Bilgilerini Çaldılar Mı?

Türkiye'nin en büyük online yemek siparişi olan 20 yıllık öncü marka Yemeksepeti'nin siber saldırıya uğradığı resmen açıklandı. Yemeksepeti bir son dakika açıklaması yaparak saldırıya dair kamuoyunu bilgilendirdi.

Yemeksepeti Siber Saldırıya Uğradı, Müşterilerin Bilgileri Çalındı! Siber Korsanlar Kredi Kartı Bilgilerini Çaldılar Mı?
Türkiye'nin online yemek satış platformu Yemeksepeti'nden son dakika açıklaması geldi. Sektörün öncü markası olan Yemeksepeti'nin açıklamasına göre şirket 25 Mart 2021 Perşembe sabahı siber saldırıya uğradı.

Yemeksepe'ti tarafından yapılan bilgilendirmeye göre gerçekleştirilen siber saldırı sonucunda müşterilere ait olan bazı kişisel bilgiler siber korsanların eline geçti. Türkiye'de milyonlarca kişinin Yemeksepeti üyeliğinin bulunması sebebiyle yapılan bu açıklama büyük bir paniğe neden oldu. Özellikle Yemeksepeti sisteminde üyelerin kredi kartı bilgilerinin de kayıtla olmasından dolayı büyük bir panik yaşanmaya başlandı.

YEMEKSEPETİ MÜŞTERİLERİNİN HANGİ BİLGİLERİ ÇALINDI?

Yemeksepeti'ne gerçekleştirilen olan siber saldırının boyutlarını yine Yemeksepeti açıkladı. Buna göre şirket müşterilerin hangi bilgilerinin korsanlarının eline geçtiğini ilan etti. Buna göre müşterilere ait olan şu bilgiler siber korsanlar tarafından ele geçirildi:

-İsim ve soyisim
-Doğum tarihi bilgileri
-Yemeksepeti sistemine kayıtlı olan telefon numaraları
-Yemeksepeti sistemine kayıtlı olan elektronik posta adresleri
-Yemeksepeti sistemine kayıtlı olan adres bilgileri
-Açık bir şekilde görüntülenemeyen, SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifrelerinin bilgileri

YEMEKSEPETİ MÜŞTERİLERİNİN KREDİ KARTI BİLGİLERİ ÇALINDI MI?

Yemekspeti'nin siber saldırıya uğramasının ardından en çok merak edilen konu bu saldırı sonucunda müşterilere ait olan kredi kartıbilgilerinin çalınıp çalınmadığı oldu. Milyonlarca Yemeksepeti üyesi vatandaş bu konuda büyük bir endişe yaşıyorlar. Yemeksepeti'nden kredi kartı bilgilerinin siber korsanların eline geçip geçmediğine dair bir açıklama yapıldı. Yemeksepeti şirketinin açıklamasında, “Yemeksepeti müşterilerinin sistemimizde bulunan kredi kartı bilgileri MasterCard altyapısı ile korumalı bir şekilde Yemeksepeti veri tabanları dışında olmak üzere güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Mastercard tarafından müşterilerimizin kredi kartı bilgilerinin çalındığına dair bir bilgi verilmemiştir. Bu konuda herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmamaktadır. Müşterilerimiz Yemeksepeti hizmetlerinden güvenli bir şekilde yararlanmaya devam edebilirler. Müşterilerimize dair bilgilere siber korsanlar ulaşamamıştır.” denildi.

YEMEKSEPETİ HESABLARINA SİBER KORSANLAR GİRİŞ YAPABİLİRLER Mİ?

Yemeksepeti'nin verdiği bilgiye göre çalınan hesap bilgileri ile siber korsanlar Yemeksepeti'ndeki müşteri hesaplarına giriş yapamayacaklar. Şirket bu konuda, “Yemeksepeti giriş şifreleri oldukça korunaklı olan veri tabanımızda SHA-256 kriptografik algoritması ile maskelenmiş olarak tutulmaktadır. Bunun için kişisel şifreler siber korsanlar tarafından görülemez. Dolasyısı ile bu hesaplara siber korsanların giriş yapmaları mümkün değildir.” açıklamasını yaptı.

YEMEK SEPETİ HESAP ŞİFRELERİ DEĞİŞTİRİLMELİ Mİ?

Yemeksepeti'nin uğradığı siber saldırı sonucunda müşteriler şimdi hesap şifrelerini değiştirmeleri gerekip gerekmediğini öğrenmek istiyorlar. Şirketin açıklamasına göre siber korsanların müşterilerin şifrelerini görmelerinin imkanı bulunmuyor. Bundan dolayı da şifrelerin değiştirilmesine gerek yok. Ancak yine de kendisine rahat hissetmek isteyen müşterilerin Yemeksepeti şifrelerini değiştirebilecekleri şirket tarafından açıklandı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)