Yüksek Seçim Kurulundan DEVA Partisi Hakkında Yeni Karar

Türkiye'de seçime girebilecek siyasi partileri belirleyen kurum olan Yüksek Seçim Kurulu'ndan DEVA Partisi için yeni bir karar alındığı açıklandı.

Yüksek Seçim Kurulundan DEVA Partisi Hakkında Yeni Karar
Türkiye'de seçim işlerini düzenleyen kurum olan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Ali Babacan tarafından kurulan DEVA Partisi hakkında yeni bir karar verdi. YSK tarafından yapılan son güncelleme ile DEVA Partisi'nin seçime girebilecek siyasi partiler için aranan tüm şartları tamamladığı ve bu nedenle seçime girmeye hak kazandığına karar verildi.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından daha önce yapılan bilgilendirme 26 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşmişti. O açıklamada seçime girme yeterliliğine sahip siyasi partiler arasında Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan Gelecek Partisi ile Ali Babacan tarafından kurulan DEVA Partisi yer almamıştı.

YSK'DAN DEVA PARTİSİ'NE VİZE

İYİ Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Avukat Mustafa Tolga Öztürk bugün bir açıklama yaparak Yüksek Seçim Kurulu'nun seçime girecek siyasi partilerin listesini güncellediğini duyurdu. Bu güncelleme ile seçime girebilecek yeterliliğe sahip siyasi partilerin toplam sayısı 17'den 19'a yükseldi. Listeye Ali Babacan'ın DEVA Partisi ile Sol Parti de dahil edildi. Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi halen daha seçime girme yeterliliği şartlarını yerine getirmedi.

Yüksek Seçim Kurulu 6 Haziran 2021'de Afyonkarahisar ilinde Güney Belde Belediye Başkanlığı seçimleri için seçime girebilecek partilerin listesini yayınladı. Yeni listeye göre kısaltılmış adlarıyla AK PARTİ, ANAP, BBP, BTP, CHP, DEVA, DP, DSP, GENÇPARTİ, HDP, HÜDA PAR, İYİ PARTİ, MHP, MHP, SP, SOL PARTİ, TKP, VATAN PARTİSİ, YENİDEN REFAH partilerinin seçime girme hakları bulunuyor.BÜYÜK KONGRELERİNİ YAPMAYAN PARTİLERE SEÇİME KATILMA İZNİ VERİLMİYOR

YSK ilgili kanun ve yönetmeliklere göre bir siyasi partinin seçime girebilmesi için 81 ilin en az yarısında teşkilat kurması ve büyük kongrelerini yapmaları şartlarını yerine getiren siyasi partilere seçime girme hakkı tanıyor. Şu anda Gelecek Partisi'nin seçime girme yeterliliği bulunmuyor. Seçim kararı alınması durumunda Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi seçime katılamayacak. Ayrıca Muharrem İnce tarafından kurulacak olan Memleket Partisi de aynı süreçlerden geçecek. O partinin de olası bir erken seçim durumunda seçime katılma imkanı olmayacak. DEVA Partisi yaklaşık 1 yıl içerisinde seçime katılma hakkı elde edebildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)