Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı! Milyonlara Büyük Kolaylık SGK'nın 5 Hizmeti e-Devlet'te

e-Devlet üzerinden sağlanan hizmetlere yenileri eklendi. SGK tarafından sağlanan onlarca hizmetin arasına 5 yeni hizmet dahil oldu. Aile Bakanı Selçuk yeni hizmetlerin kullanım detaylarına dair bilgi verdi.

Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı! Milyonlara Büyük Kolaylık SGK'nın 5 Hizmeti e-Devlet'te
Milyonlarca kullanıcısı olan ve hayatımıza büyük kolaylık sağlayan e-devlet hizmetinde kapsam sürekli genişliyor. Çok sayıda kamu kurumuna dair işlemlerinin e-Devlet platformuna taşınmasının ardından vatandaşlar işlemlerini çok hızlı ve kolay tamamlayabiliyorlar.

Henüz e-devlet sisteminde olmayan hizmetlerin, sisteme dahil edilmesine ilişkin ise çalışmalar devam ediyor. Bu alanda son adım Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından atıldı. SGK'ya ait 5 hizmet e-Devlet'e taşınırken bu hizmetlere dair açıklamalar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi.

ÇALIŞMA BAKANI SELÇUK AÇIKLADI 5 HİZMET e-DEVLET SİSTEMİNDE

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu konuşmasında SGK'ya ait bazı işlemlerinin bundan sonraki süreçte e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Bakan Selçuk pandemi sürecinde ve salgın tedbirleri kapsamında vatandaşların evden çıkmadan işlemlerini tamamlamaları için SGK'nın uygulamaya koyduğu hizmetleri açıkladı.

Halen e-Devlet üzerinden 149 hizmet veren SGK, yeni uygulamalar ile birlikte hizmet sayısı 154'e yükseldi. Vatandaşların e-Devlet üzerinden en fazla kullandıkları hizmetlerin başında gelen SGK'nın uygulamaları kullanım oranlarıyla ilk sırda bulunuyor. Bundan sonraki dönemde sağlanacak yeni hizmetleri açıklayan Bakan Selçuk'un konuşmasının detayları şu şekilde;

SGK Tıbbi Malzeme reçete, rapor ve katılım payı tutarları e-Devlet üzerinden görüntülenebilecek

Vatandaşlar yeni uygulamaların başlamasıyla e-Devlet üzerinden medikal market, işitme cihazı merkezi veya medikal eczane yoluyla temin edilen tüm malzemelerin listesini sorgulayabilecek.

Bunun dışında yine vatandaşların yoğun kullandığı hasta alt bezi, tıbbi sarf malzeme, işitme cihazı ve hazır ortez, protez gibi medikal malzemelerin kullanımı e-Devlet'e taşındı. Bu kapsamda vatandaşlar raporları yönelik e-Devlet hizmetini kullanabilecekler.

SGK'nın bir diğer hizmeti ise SGK Tıbbi Malzeme reçeteleri, raporları ve reçetelere ait katılım payı tutarlarının görüntülenmesi yönünde.

Borcu Yoktur Yazısı

Çalışma Bakanı Selçuk yapmış olduğu açıklamasında ayrıca SGK'nın borcu yoktur yazısı işleminin e-Devlet'e taşındığını söyledi. Bu çerçevede vatandaşlar iş yeri tescili olmayan ilgililer, e-Devlet üzerinden borcu yoktur ve iş yeri kaydı yoktur belgelerini alabilecekler.

Hizmet Birleştirme Başvurusu

e-Devlet üzerinden 4a, 4b ve 506 sayılı kanunun geçici 20’nci maddesine tabi sigortalıların ve hak sahiplerinin hizmet birleştirme başvurusuda yapılabilecek.
Yorumlar (0)