Güneşe Aldanmayın Meteoroloji Nisan Ayında Yoğun Kar Yağacak Şehirleri Açıkladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son uyarısında kar yağışı olacağını duyurdu. Sıcaklıkların çok sert bir düşüş yaşayacağını ilan eden meteoroloji genel müdürlüğü kar yağışı beklenen şehirleri tek tek açıkladı.

Güneşe Aldanmayın Meteoroloji Nisan Ayında Yoğun Kar Yağacak Şehirleri Açıkladı

Hava sıcaklarına dair yeni rapor Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezi tarafından yayımlandı. Kurum tarafından yapılan açıklamada ülkenin bazı bölgelerinde kar yağışı olacğaı ilan edillirken bu bölgelerde yağışların yoğun olacağı duyuruldu.

İşte havanın önümüzdeki günlerde nasıl olacağına ilişkin Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezinin açıklaması.

YOĞUN KAR YAĞIŞI GELİYOR

Hava sıcaklıklarının oldukça değişkenlik gösterdiği 2021 bahar aylarında bu değişimlerin süreceği öngörüldü. Mevsim normallerinin dışında seyreden ve il il yoğun yağışların yaşandığı bu süreçte yeni bir uyarı geldi. Alışılmışın dışında Nisan ayında kar yağışı olacağını ilan eden meteoroloji İç Anadolu Bölgesini işaret etti.

Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas'ta kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, bazı şehirlerde hava sıcaklıklarının düşeceğini ve bu soğuk hava dalgasının önümüzdeki haftaya kadar devam edeceği açıklandı. Hava tahmin raporunda, yurdun batı bölgelerinde etkisini göstermeye başlayan alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephesel sistem ile soğuk hava dalgası sonucu oluşması sonucu kar yağışı olacağı duyuruldu.

Cuma günü başlaması beklenen kar yağışlarının özellile sabah saatlerinden itibaren Kırşehir ve Yozgat çevrelerinde etkili olması bekleniyor. Bu illerin dışında yağışların Kayseri, Nevşehir ve Sivas'ta da etkili olacağı öngörülüyor.

12 Nisan Tarihine Kadar Sürecek

İlan edilen şehirlerde kar yağışlarının 12 Nisan tarihine kadar süreceği öngörülüyor. Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezi raporunda ayrıca hava sıcaklıklarının ise 10 ila 16 derece azalarak mevsim normalleri altına inmesi beklendiğini söyledi. Meteoroloji duyurusunun sonunda ayrıca vatandaşları kuzeyli yönlerden orta kuvvette ve kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde esecek rüzgaralara ve zirai don olaylarına karşı uyardı.