Güney Afrika Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Güney Afrika gezinizde nerelere gidebilirsiniz, gezilecek yerler nerelerdir? Güney Afrika'nın doğal, tarihi ve turistik yerlerini inceleyebilirsiniz.

Güney Afrika Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Güney Afrika gezinizde nerelere gidebilirsiniz, gezilecek yerler nerelerdir? Güney Afrika'nın doğal, tarihi ve turistik yerlerini inceleyebilirsiniz.

Güney Afrika’da gezilecek yerler, doğal güzellikler içerdiği kadar tarihi de içerisinde barındırmaktadır. Güney Afrika Cumhuriyeti, adında da geçtiği gibi Afrika kıtasının en güneyinde yer alan ülkedir. Güneybatısında Atlas Okyanusu, güneydoğusunda Hint Okyanusu yer almaktadır. Coğrafi konum olarak kuzeyde büyük Limpopo Nehri’nden yaklaşık 2000 kilometrelik mesafeyle güneyde Ümit Burnu ve Agulhas Burnu’nu da içine alan bölgedir. Kuzeyinde Namibya, Botsvana ve Zimbabve, kuzeybatısında Mozambik ve Swaziland ülkeleri yer almaktadır. Lesotho adında ki küçük krallık ise Güney Afrika Cumhuriyeti sınırları içerisine dahildir.Güney Afrika Cumhuriyeti’ni diğer ülkelerden farklı kılan bir özellikte 3 başkente sahip olmasıdır. Güney Afrikalılar için yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town ve yargı başkenti Bloemfontein’dir. Başkentleri gibi resmi dilleride sadece bir adet değil, tam 11 adettir. Bunları sıralamak isterse başta İngilizce olmak üzere Afrikaanca, Tsongaca, Kuzey Sothoca, Vendaca, Xhosaca, Tswanaca, Svatice, Güney Sohtoca, Güney Endebelece ve Zuluca’dır. Dünya üzerinde en çok resmi dile sahip ülkeler arasında ilk üçtedir.Güney Afrika Cumhuriyeti doğal güzellikleriyle göz kamaştıran, kültürel zenginliklerle bezenmiş muhteşem bir ülkedir. Iklimi önceden ılıman iklim olsada günümüz küresel ısınma şartlarıyla subtropical iklime geçiş içerisindedir. Yüzey şekilleri olarak ormandan çöle, dağlardan ovalara çeşitlilik gösteren bir yapısı vardır.Güney Afrika’da Gezilecek Tarihi YerlerGüney Afrika Cumhuriyeti Gezi Rehberi - Resim 1

- Kruger Milli Parkı: Hizmete açılma tarihi 31 Mayıs 1926’dır. 19,485 km²’lik alanıyla Afrika’nın en büyük Milli Parkı olarak bilinmektedir. Ziyaretçilerine bir çok hayvan türü ile eşsiz safari deneyimi sunan parkta çeşitli hayvanları keşfetme fırsatı bulunur.

- Pilanesberg Ulusal Parkı: Büyük parklardan söz ederken Afrika’nın ikinci büyük parkı olan Pilanesberg Ulusal Prakı’ndan da söz etmek gerekir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olan Johannesburg aynı zamanda Afrika kıtasınında en büyük üçüncü şehri olarak bilinmektedir. Pilanesberg Ulusal Parkı’da bu şehrin Sun City bölgesine birkaç kilometer uzaklıktadır. Kruger Milli Parkı gibi burada da safari deneyimi yaşayabilir birçok hayvanı canlı görme şansını elde edebilirisniz. Birçok hayvan türüne ev sahipliği yapan park 1979 yılında hizmete girmiştir ve o tarihten bu yana ço sayıda turist ağırlamıştır.

- Soweto: Soweto isyan mahallesi olarak bilinir ve zenci nüfusu bu şehirde yaklaşık 2 milyondur. Geçmişte nobel ödülü almış olan Nelson Mandela, Desmond Tutu gibi isimler bu mahallede yaşam sürdürmüşlerdir ve şimdi bu evler müze olarak hizmet vermektedir. Özellikle Irk Ayrımcılığı müzesi ve Regina Mundi kilisesi turistlerin uğrak yeridir.

- Port Elizabeth: Bu kenti önemli kılan liman kenti olmasıdır. Başkent CapeTown’a olan uzaklığı yaklaşık 770 km’dir. Kentin kuruluşu yılı 1820’dir. Ingiliz göçmenler tarafından kurulmuş olan bu kent önemli bir turistik mekan haline gelmiştir. Nüfusu ise yaklaşık 1,5 milyondur. Kent yıl boyunca her mevsimde ziyaret edilebilir. Bu kente geldiğinizde uğranması gereken en önemli yerler Kragga Kamma Game Prak, The Red Location Museum, Güney Afrika Hava Kuvvetleri Müzesi ve Baakens Vadisidir.

Güney Afrika’da Gezilecek Modern MekanlarGüney Afrika Cumhuriyeti Gezi Rehberi - Resim 4

- Cape Town: Cape Town şehri, Günay Afrika’nın başkentlerinden biridir ve yasama başkenti olarak bilinir. Mevsim fark etmeksizin misafir ağırlayan ve size keyifli bir tatil sunan bir şehirdir Cape Town. Dünya da önemi büyük olan Ümit Burnu ise size deniz canlılarının doğal yaşamını izleyeceğiniz mükemmel bir ortam sunuyor. Özellikle antilop, balina, yunus, penguen gibi bir çok deniz canlısını bir arada görebilirsiniz. Ya da rakımı yüksek yerler severim diyorsanız Masa Dağını ziyaret edebilir Cape Twon şehrine yurakarıdan bakabilirsiniz. Bir başka seçenek ise denizen ortasına size götüren Roben Adası. Şehir daha bir çok ziyaret merkezine sahip. Örneğin müzeler, tarihi yapılar, botanic bahçeleri bu şehirde gidilip görülmesi gereken yerlerden. Yolunuz düşerse geleceğiniz değil yolunuzu doğrudan buraya getireceğiniz muazzam bir şehir.

- Bloemfontein: Bir diğer başkent olan bu şehir de Günay Afrika Cumhuriyetinin yargı başkenti olarak bilinmektedir. Bu şehrin öne çıkan özelliği ise çok sayıda çiçek bulunmasıdır. Hatta bu şehir ‘Gül Şehri’ olarak anılmaktadır. Sebebi ise her yıl düzenledikleri gül festivalleridir. Güney Afrika’ya kadar gelip Bloemfontein şehrinin botanic bahçelerini görmeden dönülmemeli. Şehirde bulunan müzeler de görülmeye değer mekanlardandır.

- Pretoria: Şehrin çok sayıda başkenti vardı. Son olarak bahsedilmesi gereken başkent Pretoria’dır. Şehrin yürütme başkenti olarak bilinir. Bu şehir daha çok yönetim binalarına ev sahipliği yapar. Yönetim başkenti olmasının sebebi de budur. Jakaranda ağaçları ve Cullian Elması Pretoria şehrinin simgeleridir. bu sebeple şehir Jakaranda şehri olarak da anılabilir. Bu şehir de diğer başkentler gibi botanik bahçeleriyle, müzeleriyle ve koruma alanlarıyla turistlerine eşsiz zamanlar geçirme fırsatı verir.Güney Afrika’da Gezilecek Doğal GüzelliklerGüney Afrika Cumhuriyeti Gezi Rehberi - Resim 6

- Mpumalanga: Güney Afrika Cumhuriyeti doğal güzelliklerini korumayı çok iyi bilen ülkelerdendir. Öyle ki bu Mpumalanga Eyaleti doğal hali, bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği bozulmasın diye şelalelere giriş kontrollü olarak yapılıyor. Sabie bölesinden bulunan şelaleler devlet tarafından koruma altına alınmış ve turistlerin odak noktası haline geliyor. Bölge koruma altında olduğu için ve tahribatı önlemek için şelaleye giden yollar hala patika halinde. Bu doğa harikasını görebilmek için doğanın size sunduğu yolu kullanmanız gerekiyor. Blyde Nehri Kanyonu’da bu eyaleti ziyaret ettiğiniz sırada mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir nokta. Yaklaşık 33 kilometrelik uzunluğu ile bilinen en büyük üçüncü kanyon ünvanını taşımaktadır. Kanyonu ünlü yapan görkemli manzarası ve eşsiz doğasıdır. Oldukça geniş alanlarda bereketli topraklara sahiptir. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için geğerlendirilmesi gereken bir fırsattır. Bu yürüyüş sırasında keskin nehir kıvrımlarına şahit olabilir ve vadiyi çevreleyen devasa çukurlara göz gezdirebilirsiniz.

Güney Afrika’nın Meşhur YemekleriGüney Afrika Cumhuriyeti Gezi Rehberi - Resim 8

- Boerewors: Güney Afrika’da en çok tüketilen yemeklerden biridir. Boer çiftçi, wors ise sosis anlamına gelmektedir, yani çiftçi sosisi olarak bilinir. Bu sosisin %90’ı et olup geri kalan %10’u baharattır.

- Cape Malay Köri Soslu Tavuk: Cape malay köri bir tür baharattır. Endonezya ve Hindistan’dan getirilen bu baharat, bir çok yemekte kullanılmaktadır.- Malva Puding: Puding ile çok alakası olmayan bu tatlı, kayısı marmelatıyla pişirilen ıslak kek ve kremayla sunulmaktadır.

- Biltong: Buzdolabı icat edilmeden önce keşfedilen bu yemek, Güney Afrika mutfağı için en önemli besin olarak kabul edilmektedir. Biltong’un anlamı ise kuru et demektir. Etin yağsız olması lezzeti için çok önemlidir ve antilop eti kullanılarak yapılır. Bir bira atıştırmalığı olarak tercih edilmektedir.

- Melktert: Sütlü tatlı olarak bilinen melktert; süt, yumurta, şeker ve unun birleşimiyle oluşmaktadır. Hollandalıların gelmesiyle birlikte bu lezzet Güney Afrika’ya kazandırılmıştır.

Güney Afrika’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar
  • Öncelikle şehrin 3 başkenti mutlaka gezilmelidir. Bloemfontein şehrinde gidilmesi gereken yerler Anglo Boer Savaş Müzesi, Oliewenhuis Sanat Müzesi, Naval Hill, Free State Ulusal Botanik Bahçesi gibi sıralanabilir. Cape town Şehri ise hem tarihi hem kültürel hem de turistik bir çok mekana sahiptir. Şehrin bozulmamış doğal güzellikleri, plajları görülmeye değerdir. Pilanesberg ise diğer bir başkenttir ve ulusal parkı ile meşhurdur. Içerisinde safari deneyimi yaşayabileceğiniz, hayvan çeşitliliğine şahit olabileceğiniz, bitki çeşitliliğine tanıklık edebileceğiniz alanlar yer almaktadır.

  • Güney Afrika’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gelirken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri aşı kartınızdır. Gelmeden önce mutlaka Sarıhumma, Hepatit ve Tetenoz aşılarının yapılmış olması gerekiyor. Bir diğer önemli nokta ise polis ve askerlerin fotoğraflarını çekmek hoş karşılanmıyor. Ülkeyi gezerken köprü, baraj gibi bölgelerdeki uyarı levhaları dikkate alınmalıdır. Içme suyu konusu da hassas konulardan biridir. Kapalı su tüketilmeli hatta diş fırçalanırken daih kapalı sular kullanılmalıdır.Emlak365.com Özel İçerik