Güney Kore Gezi Rehberi

Güney Kore'de nelere gidilir? Güney Kore'nin doğal, tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Güney Kore Gezi Rehberi

Güney Kore'de nelere gidilir? Güney Kore'nin doğal, tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Güney Kore’de gezilecek yerlerin hemen hepsinde doğa güzellikleriyle ve tarihi yapısıyla karşılaşırız. Güney Kore, 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Güney Kore ve Kuzey Kore olmak üzere ikiye bölünmüştür. Gelişmiş ülke statüsünde yer alan Güney Kore, yaşam standartları açısından oldukça yüksektir. Seul, Güney Kore’nin başkentidir. Ardından önemli bir liman kenti olan Busan gelir. Gwangju ise ülkenin en büyük kenti olma özelliğini taşır. Güney Kore’nin resmi dili Korecedir. Korece, Türkçe gibi sondan eklemeli bir dildir. Halkın büyük çoğunluğu Budisttir. Ancak Hristiyan ve Şamanlar da vardır. Yaz aylarında yağışın ve sıcaklığın çok olması sebebiyle, Güney Kore’yi ziyaret etmek için ideal aylar ekim ve kasım aylarıdır. Kış ayları da oldukça soğuk geçmektedir. Güney Kore Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.Güney Kore’de Gezilecek Tarihi YerlerGüney Kore Gezi Rehberi - Resim 1Güney Kore köklü geçmişe dayanan bir ülkedir ve Hanedanlıklara uzanan birçok tarihi yapıları görmeniz mümkündür. Tapınakların, kalelerin, mezarların sayısı oldukça fazladır. Güney Kore’deki tarihi mekanların en çok ziyaret edilenleri ise şöyledir:
 1. Namhansanseong Kalesi: Güney Kore’nin en önemli tarihi mekanlarından olan bu kale, 1621 yılında inşa edilmiştir. Kale içinde yürüyüş parkı kurulmuştur ve birçok kişi tarafından günlük yürüyüş amacı için sıkça kullanılmaktadır.
 2. Sareung: Joseon Krallığı döneminde Kraliçe Jeongsun adına yaptırılan mezar (1440-1521). Tarihçilerin ve öğrencilerin akademik çalışmalarına yardımcı olabilmesi amacıyla kullanıma açılmıştır. Ziyaretçiler de gezip görebilmektedir. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır.
 3. Seongjeongneung: UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bir başka eser de Seongjeongneung’dur. Bu yapı da bir mezardır ve Joseon Hanedanlığı’nın 9. Kralı Seongjeong , karısı ve oğlu adına oluşturulmuştur. Mezarlar Seul kentinde Gangnam’da bulunur. Pazartesi günleri hariç ziyarete açıktır.
 4. Geunjeongjeon: Yapı Joseon Hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir. Saray niteliği taşır ve ülkenin en önemli değerlerinden biridir. 145 yılında Fransız ordusu bu saraya saldırmıştır.
 5. Changgyeonggung: 1483 yılında inşa edilen bu sarayı Kral Sejong yaptırmıştır. Saray Joseon Hanedanlığına hizmet etmiştir. İlginç özelliği, yapının planında birçok farklı bölüm bulunmasıdır. Bu açıdan Topkapı Sarayı’yla benzerlik gösterir.
 6. Gyeongbokgung: Joseon Hanedanlığı’na ait olan bu saray ana kraliyet sarayıdır. Seul’de yer alır ve 1395 yılında inşa edilmiştir. Kralın evi olarak bilinir ve bir zamanlar hükümet binası olarak da kullanılmıştır. Imjin savaşında ağır tahribata uğramıştır. 19. yüzyılda restore edilmiştir.
 7. Bongeunsa: Seul’de yer alan yapı bir Budist tapınağıdır. Kral Wonseong döneminde 794 yılında inşa edilmiştir. Sudo Dağı’nda bulunur. Kore savaşı zamanında kısmen yıkılsa da restore edilmiştir.
 8. Buseok Tapınağı: 676 yılında Silla Hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir. Tamamı ahşaptır ve Kore’nin en eski tapınağıdır. Çanı her akşam saat 18.00’da tam 33 kez çalar.


Güney Kore’de Gezilecek Modern MekanlarGüney Kore Gezi Rehberi - Resim 5Güney Kore’de birçok müze, yürüyüş parkurları ve alışveriş alanları bulunur. Oldukça gelmişmiş bir ülke olan Güney Kore’deki modern mekanlar şu şekilde sıralanabilir:
 1. N Seul Kulesi: Namsan Kulesi olarak da bilinen bu yapının asıl kullanım amacı telekomünikasyon ve gözetlemedir. Namsan dağında bulunur. Yapımı 1971 yılında tamamlanmış olup romantik atmosferiyle özellikle çiftlerin uğrak mekanlarından biri haline gelmiştir.
 2. Cheonggyecheon: Seul’de bulunan bu rekreasyon alanı 9 kilometre uzunluğundadır. Kentsel dönüşümle beraber şehrin ulaşımına ve sosyal hayatına hareketlilik getirmek amacıyla kurulmuştur. Alanda nehir ve yürüyüş yolları bulunur. Yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biridir.
 3. Kore Savaş Anıtı: 1994 yılında açılmıştır ve Seul’de bulunur. İçerisinde Kore ve Vietnam savaşında hayatını kaybedenlerin isimleri ve savaşçıların heykelleri bulunur. Açık sergi merkezine de sahiptir.
 4. Kore Ulusal Müzesi: Güney Kore’nin sanatını ve kültürünü temsil eden önemli bir müzedir. Aynı zamanda Asya’nın da en büyük müzelerinden biri olma özelliğini taşır. Her yıl turist akınına uğrayan müzeyi, milyonlarca kişi ziyaret etmektedir.
 5. Myeong-Dong: Seul’un alışveriş ve turizm açısından en önemli alanıdır. Pahalı bir alışveriş bölgesi olan bu alan yılın her günü çok kalabalıktır. Popüler bir yer olan bu alan lüks düşkünlerinin de en çok ziyaret ettiği yer olma özelliğini taşır.


Güney Kore’de Gezilecek Doğal Güzellikler:Güney Kore Gezi Rehberi - Resim 7Güney Kore’deki doğa harikaları saymakla bitmez. Dağlar, göller, nehirler ve niceleri.. Gezmeniz gereken doğal güzelliklerin en meşhurlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 1. Sambuyeon Şelalesi: Şelale Gangwon şehrinde bulunur. Şelaleye dair birçok efsane bulunur. Bunlardan biri de bu şelalede yaşayan bir ejderhanın özgürlüğüne kavuşmasıyla ilgilidir. Şelalenin bulunduğu yer, ülkedeki en temiz havaya sahip. Ziyaretçilere konaklama ve ağırlama imkanı sunan birçok işletmeyi de barındırıyor.
 2. Anapji Göleti: Kuzey Gyeongsang’da bir kalenin yıkılmasıyla oluşmuştur. Silla Hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir.
 3. Ingwansang: Seul manzarasının en iyi izleyebileceğiniz 338 metre uzunluğunda olan bu dağ, Kore Devlet Başkanın bulunduğu mavi evi de manzarasına katıyor. Dağa inşa edilen birçok kale ve yürüyüş parkuru da mevcut.
 4. Soyang Gölü: Deniz Toprağı olarak da adlandırılan bu gölün, bereketli olduğuna inanılır. Göl üzerinde balıkçılık faaliyetleri de yapılır.
 5. Upo Sulama Yerleri: Yağmurdan sonra oluşan sisin içindeki ateşböceklerini izlemek, bu yerin manzarasına değer katıyor. 5500 kilometre alan kaplamaktadır ve 1998’den beri korunmaktadır.
 6. Hapcheon Daraknon: Güney Gyeongsang’da yer alır. Teraslı çeltik alanlarıdır ve ülke içinde önemli bir yere sahiptir.
 7. Andong Hahohe Köyü: Bu köyü ilginç kılan özelliği, halkının Konfüçyus’un öğretilerine dayanarak yaşamasıdır. Kraliçe Elizabeth de bu köyü ziyaret etmiştir. Köy içinde birçok bilgin ve bilim insanı yaşamaktadır. Geleneksel Kore kültürünü deneyimlemek isteyen ziyaretçilerin için gidilmesi tavsiye edilen yerlerdendir.
 8. Biynagdo Adası: Bu adaya dair de efsaneler vardır fakat en ünlüsü bu adanın Çin’den kopup geldiğine dair olan anlatıdır. Jeju adasına sadece 15 dakika uzaklıktadır.
 9. Hamdeok: Jeju adasına yarım saat uzaklıkta olan bu yeri, kolza çiçekleriyle kaplıdır ve çiçeklerin Hamdeok sahiliyle bütünleşen manzarası görülmeye değerdir.


Güney Kore’nin Meşhur Yemekleri:Güney Kore Gezi Rehberi - Resim 9Güney Kore, Türk mutfağında damak zevki açısından oldukça farklı. Çok ilginç tatlar bulabileceğiniz gibi, et yemeklerinde ise daha rutin lezzetlere rastlayabilirsiniz. Güney Kore’nin geleneksel yemekleri tatlıdan barbeküye kadar uzanır.Bu yemeklerin en meşhurlarını şu şekilde sıralamak mümkün:
 1. Kimchi: Ana maddesi çin lahanası olan kimchi, fermente edilmiş sebzelerden meydana gelir. Güney Koreliler için oldukça önemli bir yiyecektir.
 2. Kore Barbeküsü: Kore mutfağında mezeler olmazsa olmazdır, kimchi de bu mezelerden biri sayılabilir. Kimchinin ve diğer mezelerin eşlik ettiği en önemli yemek ise Kore Barbeküsüdür. Dana ve domuz eti seçeneğiyle yiyebilirsiniz. Domuz etinin fiyatı daha uygundur.
 3. Bulgogi: Sarımsak, susam yağı, şeker ve soya sosunda marine edilen ince doğranmış etin iyice pişirilmesiyle hazırlanır.
 4. Sundubu Jjigae: Jjgaenin anlamı sulu yemektir. Soğan, havuç ve özel soslarla hazırlanan bir sulu yemek türüdür.
 5. Bibimbap: Karışık pilav olarak adlandırabiliriz. Haşlanmış pilav üzerine; et, yumurta, havuç, ıspanak, mantar koyularak servis edilir.
 6. Mandu: Yapılış şekli bakımından mantıyla benzerlik gösterir ancak boyutu çok daha büyüktür. İçerisine et koyulabildiği gibi sebze de tercih edebilirsiniz.


Güney Kore’de Mutlaka Yapılması Gerekenler:Güney Kore’de yapmadan dönmemeniz gereken aktiviteler vardır. Bunlardan ilk akla gelenler şu şekildedir:
 1. Seul şehrini ikiye ayıran Han nehrini görmek.
 2. Dağ yürüyüşü yapmak.
 3. Myeongdong’ta alışveriş yapmak.
 4. Insadong’dan hediyelik eşyalar almak.
 5. Pelin otu terapisi yaptırmak.
 6. Gwangjang yemek çarşısında Güney Kore’nin yemek kültürüyle tanışmak.
 7. Lotus Lantern Festivaline katılmak.
 8. Namsan Kulesine kilit asmak.


Güney Kore’de Dikkat Edilmesi Gerekenler:Güney Kore’ye gitmeden önce hazırlıklarınızı yapmalısınız. Ülkenin pahalı olması, mevsim faktörü gibi sebeplere hazırlıklı olunmalıdır. Güney Kore’deki tatiliniz için önemli uyarıları şu şekilde sıralayabiliriz:
 1. Şehir içinde rahat ulaşım sağlayan metroyu kullanabilmek için T-Money kart almak.
 2. Güney Kore oldukça pahalı bir ülkedir, konaklamanızı önceden ayarlamazsanız maliyetli olabilir. Hostel ve hasuk çipler daha uygun fiyatlıdır.
 3. Yazı konusunda iyi derecede İngilizce bilen Koreliler konuşma konusunda bu kadar başarılı değiller, telaffuzları da oldukça farklı. Önceden gidilecek yerler ve yapılacak şeyler planlanmalı.
 4. Temmuz, Ağustos ve Ocak ayında aşırı soğuk ve sıcaklar sebebiyle gidilmesi önerilmez. Sonbahar gezmek için en ideal zamanıdır.


Emlak365.Com Özel İçerik