Güney Kore İş İmkanları! Güney Kore’de Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Sunduğu iş imkanları açısından Güney Kore neredeyse tamamen yüksek vasıflı ve eğitimli kişilere hitap eden bir ülke.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 19.02.2020 - 00:59 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Sunduğu iş imkanları açısından Güney Kore neredeyse tamamen yüksek vasıflı ve eğitimli kişilere hitap eden bir ülke. Güney Kore iş imkanları özellikle teknoloji ve yazılım alanlarında yeterliliğe sahip kişiler için azımsanamayacak kadar fazla.

Diğer yandan  işçi olarak bu ülkeye giden sayısı özellikle Türkiye gibi uzak ülkelerden çok az. Zira zaten ülke çevre ülkelerden çok fazla göç ve vasıfsız işgücü alma durumunda kaldığı için dışarıdan işçi talep etmesi söz konusu değil.Uzak bir ülke olmasına rağmen Güney Kore’de çok sayıda Türk üniversite öğrencisi var ve bu öğrencilerin bir kısmı mezun olduktan sonra bu ülkede bilhassa yabancı veya çok uluslu şirketlerde kalıp çalışmayı tercih edebiliyor. Ülkede özellikle yüksek kalifikasyon çalışanlara ödenen ücretler çok yüksek. Bunun dışında ülkede girişimcilik kurma şansı da var.

Nüfusu yüksek olduğu için Güney Kore’de gıda başta olmak üzere birçok alanda yatırım yapan Türk ve başka ülke insanı yaşıyor. Ülkenin yabancı yatırımcıya sıcak bakması ve kolay çalışma izni alınması da bunda etkili oluyor.Güney Kore’de YaşamakYaşamak için Güney Kore Uzak Doğu kültüründe yaşamaya kolay alışabilecek kişiler için uygundur. Güney Kore Asya’nın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. 55 milyonluk ve eğitim seviyesi yüksek bir nüfusa sahiptir. Dolayısıyla kalifiye işgücü oranı çok yüksektir. Güney Kore’de asgari ücret aylık 1000 USD seviyesindedir. Para birimi Won’dur ve yabancı paralar karşısında güçlü bir para birimidir.Güney Kore’de Kore dili konuşulur ve öğrenmesi oldukça zordur. Bu sebeple eğitim çağında çocukları olan kişilerin çocukları ile gitmeleri durumunda yerel eğitime ayak uydurulması mümkün olmayabilir. Güney Kore’de çalışan ve aileleri ile yaşayan yabancılar genellikle çocuklarını İngilizce eğitim veren uluslararası okullara yollarlar. Ancak bu okullar ücretli ve eğitim bedelleri de oldukça yüksektir.

Güney Kore’de evler küçük ve özellikle Seul gibi başkentlerde kiralar aylık 1500 USD’nin üzerindedir. Yeni yapılaşmaya kolay izin verilmemesi sebebiyle evler eski ve kullanışsızdır. Güney Kore’de yabancılara karşı önyargı yoktur ve özellikle Türk insanını çok severler.Güney Kore’de Yapılabilecek İşler Nelerdir?Güney Kore’de en çok yapılabilecek işler şöyle sıralanabilir:
  • Yeme içme işletmeleri,

  • Toptan gıda ticareti,

  • Elektronik ürünlerin dış ticareti ve pazarlaması,

  • Yaşlı ve çocuk bakım hizmetleri,

  • Yurt dışı eğitim danışmanlığı,

  • Kalifiye personel için finans ve mühendislik işleri,

  • İnşaat malzemeleri ticareti,Güney Kore iş imkanları açısından ancak kalifiye ve mesleki yeterliliği olan kişilere imkan sunuyor.Güney Kore Çalışma İzni Nasıl Alınır?Güney Kore’den çalışma izni almak için izin almak isteyen kişinin çalışacağı Koreli firmadan başvuruş yapılması gerekir. Kore Türklere vize uygulamadığı için buraya giden ve çalışma iznine başvuranların izin alması özellikle Ab ülkeleri gibi ülkelere nazaran daha kolay ve hızlı gerçekleşir.

Güney Kore’de Oturma İzni Nasıl Alınır?Güney Kore’den oturma izni almak için başvuran Türklerden belli şartlar talep edilir. Öncelikle Güney Kore’de üniversite okumuş ve okul sonrası burada kalmak ve çalışmak isteyen herkese oturma izni verilmektedir. Diğer yandan kalifikasyonunu kanıtlamış kişilere de önce 1 yıl sonrasında 5 yıl oturma izni verilmektedir.Güney Kore’de İş Kurmak Mümkün Mü?Güney Kore’de iş kurmak için ülkeye gidip belli bir parayı bankaya yatırarak iş kurmak mümkündür. Güney Kore iş imkanları girişimcilere karşı katı değildir ve geçici oturma izni ile belli bir süre girişimlerini deneme fırsatı tanımakta ve daha sonrasında kalmak isterlerse uzun süreli oturma izni vermektedir.


Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@