>

Hafta İçi Akşam Ve Hafta Sonu Tüm Gün Sokağa Çıkma Yasakları Kaldırılacak Mı?

Türkiye'de tam kapanma koronavirüs tedbirleri devam ederken 17 Mayıs'tan itibaren kontrollü normalleşme adımları atılmaya başlayacak. Peki akşam ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları devam edecek mi?

Hafta İçi Akşam Ve Hafta Sonu Tüm Gün Sokağa Çıkma Yasakları Kaldırılacak Mı?

Türkiye'de bir süredir tam kapan kısıtlamaları devam ediyor. Vatandaşlar günlerdir sokağa çıkma yasaklarına uymaya çalışırken atılacak olan normalleşme adımlarına ilişkin bilgiler de kamuoyuna sızmaya başladı. Türkiye'de normalleşme nasıl olacak? Sokağa çıkma yasakları nasıl kaldırılacak? Yeni tedbirler uygulanacak mı?

NORMALLEŞME BİLGİLERİNİ AÇIKLADI

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hükümet tarafından alınan kararlara dair bilgileri önceden kamuoyu ile paylaşması ile tanınan gazeteci Candaş Tolga Işık yeni normalleşme dönemine dair ilk bilgileri duyurdu. Ünlü gazeteciye göre kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırılacak ve bir anda tamamen yasaksız sürece geçiş yapılmayacak.

Türkiye'de yasakların kaldırılmasına dair kulis bilgilerini kamuoyu ile paylaşan Candaş Tolga Işık, “Hükümet, 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren şu anda uygulanmakta olan yasakları Haziran başına kadar kademeli bir şekilde kaldırmayı planlıyor. Akşamları ve hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları Mayıs ayının sonuna kadar devam edecek gibi gözüküyor. Ancak yine de hedef yaz ayları için en yasaksız halde sezonu geçirmek olduğunu söyleyebiliriz. Haziran ayı ile kısıtlamaların çoğunun kaldırılmış olduğunu ve hafif bir kısıtlama ile yaşamaya devam edeceğimize dair bilgiler gelmeye başladı.” dedi.

HAFTA SONU VE HAFTA İÇİ AKŞAM SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı son açıklamada 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren normalleşme adımlarının atılmaya başlanacağını duyurmuştu. Candaş Tolga Işık'ın verdiği bilgiler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o açıklaması ile örtüşüyor. Bu durumda hafta sonu tüm gün ve hafta içi akşamları uygulanan sokağa çıkma yasakları Mayıs ayı boyunca sürecek.

KABİNE TOPLANTISINDAN KARARLAR ÇIKACAK

Öte yandan koronavirüs kısıtlamalarının ne şekilde kaldırılacağına dair net bilgi ise 17 Mayıs Pazartesi günü belli olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminde yapılacak olan kabine toplantısında çok kritik kararlar alınacak. Koronavirüs ile mücadelede yol haritasının değişmesi beklenirken özellikle turizm sezonuna yasaksız bir şekilde adım atılmasına kesin gözüyle bakılıyor.