Hafta Sonu Cumartesi Pazar Günü Havale / EFT Olur Mu?

En sık kullanılan bankacılık işlemleri arasında ilk sırayı havale ve EFT alıyor. Peki, hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günü havale / EFT yapılır mı, hesaba ne zaman geçer?

GÜNDEM 17.08.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

En sık kullanılan bankacılık işlemleri arasında ilk sırayı havale ve EFT alıyor. Peki, hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günü havale / EFT yapılır mı, hesaba ne zaman geçer?

Bankaların gerçekleştirmiş olduğu para transferleri işlemleri arasında yer alan havale ve EFT için süre sınırlaması uygulanmaktadır. Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?Evet, internet şubesi, mobil bankacılık ve banka ATM'leri üzerinden hafta sonu da olsa ve hafta için banka şubelerinin çalışma saatleri dışında da havale yapılabilmektedir. Hafta Sonu Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?Aynı bankanın farklı şubeleri ya da aynı şubede bulunan farklı hesaplar arasında yapılan para transferlerine havale adı verilmektedir. Günümüzde pek çok banka internet şubesi üzerinden yapılan havaleleri hem ücretsiz yapmakta hem de aynı zamanda hesaba geçmektedir. Yani hafta sonu yapılan havaleler de hemen havale yapılır yapılmaz, sizin hesabınızdan para düşüldüğü anda karşı hesaba aktarılmaktadır. Yani havale işlemleri için bir zaman, süre kısıtlaması uygulanmamaktadır. Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?Hafta sonu ya da EFT saatleri dışında yapılan para transferleri için bankaların uygulamaları farklıdır. Farklı bankalar arasında yapılan para aktarma işlemlerine EFT adı verilmektedir. Hesabın aynı kişiye ya da farklı kişiye ait olması bir değişiklik oluşturmaz. Önemli olan para transferi yapılan iki hesabın farklı bankalar arasında gerçekleştirilmesidir. EFT hafta sonu da yapılabilmektedir ancak paranın karşı hesaba geçmesi için ilk iş gününün beklenmesi gerekir. Yani örneğin Cumartesi günü EFT yapılsa dahi gönderilen para karşı tarafın hesabına Pazartesi günü saat 09:00 itibari ile geçirilir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@