Hafta Sonu Noterler Açık Mı, 3 - 4 Temmuz Cumartesi ve Pazar Günü Nöbetçi Noter Var Mı?

Tam normalleşme dönemi ile hafta sonu sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Peki, nöbetçi noterler açıldı mı, Cumartesi Pazar nöbetçi noter var mı, hafta sonu noterler açık mı, çalışıyor mu, var mı?

GÜNDEM 02.07.2021 - 12:24 02.07.2021 - 12:24 Emlak 365

Türkiye 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile tam normalleşme dönemine geçiş yaparken tüm kurallar da İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile belirlenmişti. Süreçte hafta sonu yasakları olarak anılan Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkma yasağı da kaldırılmıştı. 

Kaldırılan yasakların ardından nöbetçi noterlerin çalışma saatleri de merak konusu oldu. Zira pandemi nedeni ile koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu açık olan nöbetçi noterler kapatılmıştı. hafta içi nöbetçi noter uygulamasına geçiş yapılmıştı. Bir gün tek sayılı noterler bir günde çift sayılı noterler açılmış, uzun süre bu şekilde hizmet veren noterlerde yeniden normale dönüş sürecinde hafta içi normal çalışma düzenine dönülürken hafta sonu uygulaması için yasak kararı uygulanmaya devam edilmişti. 

NÖBETÇİ NOTERLER NEDEN KAPALI, NÖBETÇİ NOTER NE ZAMAN AÇILACAK?

Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan anlaşma kapsamında Nöbetçi Noter auygulaması başlatılmış, hem hafta içinde noterlerin yoğunluğunun azaltılması hem de vatandaşların hafta sonu da noterlik işlemleri yapabilmeleri adına Cumartesi ve Pazar günü nöbetçi noter uygulamasına geçiş yapılmasına karar verilmişti. 

Ancak 2020 senesinde patlak veren pandemi nedeni ile hafta sonu nöbetçi noter uygulaması sonlandırılmış, yapılan açıklama ile ikinci bir duyuruya kadar koronovirüs tedbir kararları kapsamında nöbetçi noterlerin kapalı kalacağı ilan edilmişti.

3 TEMMUZ CUMARTESİ NÖBETÇİ NOTER VAR MI, 4 TEMMUZ PAZAR GÜNÜ NÖBETÇİ NOTERLER ÇALIŞIYOR MU, AÇIK MI_

Türkiye 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile eski normale dönüş yaparken uygulanan pandemi yasaklarının büyük bir bölümü kaldırılmış, hafta sonu sokağa çıkma yasağı da sona erdirilmişti. Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkma yasağı kaldırıldı ancak nöbetçi noterler için beklenen müjdeli haber gelmedi. 

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında eski normalde uygulanan çalışma saatlerine geri dönüş yapılırken nöbetçi noterler ise henüz açılmadı. Türkiye Noterler Birliği resmi internet sitesi üzerinden yapılan sorgulama Cumartesi ve Pazar günü için açık olan nöbetçi noter listesi halen boş olarak görüntülenirkensüreçte konu hakkında yapılacak olan resmi açıklama bekleniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@