Haftada 1080 lira ödenecek! Günde 8 saat kursa katılanın IBAN numarasına yatırılacak

İŞKUR İEP kursları ile günlük 180 TL, haftalık 1080 TL aylık ise 4320 TL ödeme almak mümkün. Kurslara katılmak için tek şart ise 15 yaşından büyük olmak ve İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak.

Finans 19.04.2022 - 10:50 19.04.2022 - 10:50 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Çalışmayan, işi olmayan, yeni mezun veya işsiz durumda tüm kadın ve erkekler için geçerli programlardan birisi de İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları. Peki İEP programlarına kimler katılabilir başvurular nasıl yapılır?

İŞKUR İEP PROGRAMLARINA KİMLER KATILABİLİR?

İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak ve istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla işbaşı eğitim programı düzenlenir. Bu programlara katılmak isteyenler için çok temel bazı koşullar bulunuyor. İŞKUR üzerinden ilan edilen bu koşulların ilk iki sırasında İŞKUR'a kayıtlı ve işsiz durumda olmak şartı ile 15 yaşından büyük olmak şartı geliyor. Bu iki şartın dışında ise şu maddeler sıralandı. 

Kurum İEP kurslarına katılacak olanların adayların, kurs ilanı yayımlayan işverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmaması gerektiğini açıkladı. Emekli durumda olan vatandaşlar da İEP kurslarına katılamazlar. Bunun dışında İEP onayı alabilmek için programa başladığı tarihten önceki bir yıl içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak koşulunun da sağlanması gerek. Daha önce İEP kurslarına katılmış ve aynı meslekten kurs tamamlamış olanlar aynı kurs ilanına bir daha başvuru yapamazlar. İŞKUR başvurular için son şartı ise "İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak şartlarının sağlanması gerekmektedir." olarak tanımladı. 

GÜNLÜK 180 TL, HAFTALIK 1080 TL, AYLIK 4320 TL ÖDENİR?

İŞKUR kurslarına katılanlara günlük ödeme yapılır. Günde 8 saat kursa katılan ve eğitim alan kursiyeler haftada en fazla 6 gün kursa katılırlar. Ödemeler günlük ödeme üzerinden hesaplanır ve bu şekilde ödeme yapılır. 

İş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 163,59 TL, öğrencilere 122,69 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 81,80 TL, geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 179,95 TL ödeme yapılır. 

Koşulları sağlayanlar nereye başvuru yapacaklar?

İşbaşı Eğitim Programı ilanları İŞKUR'un web sitesinden yayımlanır. Türkiye geneli farklı illerde yer alan firmalar yayımladıkları duyuruları İŞKUR sayfasında kamuoyu ile paylaşırlar. Duyurularda hangi meslek dalında kursiyer alınacağı, kurs tarihleri, başvuruların ne zaman yapılacağına ilişkin bilgiler yer alır. Bu bilgilere göre ise istekliler ya İŞKUR'ın online işlemleri üzerinden yada İŞKUR İl Müdürlüklerinden başvurularını yaparlar.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@