Haftasonuna Girmeden Depoları Doldurun! Benzine Zam Gelecek İddiası

Benzin fiyatlarına hafta sonu öncesinde zam gelebileceği iddia edildi. Sektör içinden gelen bilgilere göre Perşembe akşamı duyurulacak zam Cuma gününden itibaren geçerli olacak.

Gündem 17.11.2021 - 10:28 17.11.2021 - 10:30 Mustafa KARAGÖZ

Benzinin litre fiyatlarına yeni bir zam gelebileceği iddia edildi. Akaryakıt sektöründen elde edilen bilgilere göre benzinin litre fiyatlarına doğrudan pompa fiyatlarına yansımak üzere Cuma gününden itibaren geçerli olacak bir zam gelecek. İşte zam tutarına ilişkin ilk detaylar. 

BENZİNE ZAM GELİYOR İDDİASI 

Milli Gazete'de yer alan ve sektör içinden geldiği ifade edilen bilgilerde söz konusu zammın Perşembe akşamı duyurulacağı öne sürüldü. EPGİS tarafından ilan edilecek zam tutarının ne kadar olacağına ilişkin bir açıklama yapılmazken zamlı fiyatların pompaya doğrudan yansıyacağı bildirildi. Bunun yanında benzine yapılacak zammın haftasonu öncesinde Perşembe gecesini Cuma gününe bağlayan gece yarısı geçerli olacağı bildirildi. 

FİYATLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Küresel piyasalarda brent petrol fiyatları 82 dolar bandında bulunuyor. Brent petrol fiyatlarının yüksek seviyeden satışının gerçekleşmesine ek döviz kurunda yaşanan değişimler ekleniyor. 

TL'nin Dolar kuru karşısında değer kaybı yaşaması ve 1 doların 10.40 TL seviyesini aşması nedeniyle akaryakıt fiyatlarının yükselebileceği tahmin ediliyordu. 

BENZİNİN LİTRESİ NE KADAR?

Zam gelmeden önce benzin almak isteyecekler için litre fiyatlarında oluşan son durum şu şekilde; 1 litre benzin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 8.50 TL seviyelerinde yer alıyor. İstanbul'da bir litre benzin 8.15 TL seviyelerinde yer alırken Ankara'da bu rakam 8.16 TL, İzmir'de ise 8.18 TL'den satılıyor. Antalya'da benzin almak isteyenler için litre fiyatı 8.30 TL, Bursa'da 8.13 TL, Adana'da 8.24 TL seviyelerinde yer alıyor. Ancak fiyatlar istasyonlarda birkaç kuruşluk fark gösterebilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@