Haftasonunda Enflasyon Depremi! Ters Tepti Konut, İhtiyaç Kredisi Faizleri Değişti

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri faiz oranlarını vurdu. Bankalar kredi faiz oranlarında değişikliklere gittiler. İşte banka banka son durum.

Finans 04.09.2021 - 09:29 04.09.2021 - 09:29 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yayımladığı son enflasyon verisi raporunda, Ağustos 2021 döneminde de enflasyon oranlarının arttığını duyurdu. Son ilan edilen oranlar ile birlikte enflasyon oranları politika faiz oranlarının üzerine çıktı. 

ENFLASYON DEPREMİ POLİTİKA FAİZ ORANININ ÜZERİNE ÇIKTI

Enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte yüzde 19.00 olan politika faiz oranları aşılmış oldu. Enflasyon oranlarının, faiz oranlarının üzerine çıktığı bu süreçte ise Merkez Bankası'nın faiz kararına dair yeni değerlendirmeler geldi. 

kredilerde enflasyon depremi 5

Uzmanlar enflasyon oranlarının faiz oranlarından daha yüksek olduğu bu süreçte Merkez Bankası'nın faiz oranlarını indiremeyeceğini ifade ettiler. Hatta bazı değerlendirmelerde faiz oranlarının 25 baz puan ile 50 baz puan artırılabileceği yorumları geldi. 

Piyasalarda oluşan son durum sonrasında bazı bankaların konut kredisi ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarında değişiklikler yapıldı. 

kredilerde enflasyon depremi 4

BANKALARIN FAİZ ORANLARI İLK GÜNDEN DEĞİŞMEYE BAŞLADI

Bankaların kredi faiz oranlarında değişmeler ise ilk günden başladı. Halen en düşük faiz oranları bulundukları rakamları korusalarda bazı bankalarda maliyetler yükselmiş durumda. İhtiyaç kredisi kullanacaklar için de faiz oranları çok fazla artmış durumda. İşte kredi türüne göre bankaların yeni faiz oranları. 

kredilerde enflasyon depremi 3

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Konut kredisi kullanacaklar için en düşük faiz oranı yüzde 1.37 seviyesinde bulunuyor. İlk olarak Halkbank tarafından geçtiğimiz aylarda duyurulan bu oranda, Halkbank faiz artırımına gitti. Banka bundan sonraki dönemde müşterilerine yüzde 1.41 ile konut kredisi sağlayacağını ilan etti. Diğer bankaların konut kredisi faiz oranları şu şekilde;

Akbank, TEB, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Vakıfbank tarafından sağlanan 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı yüzde 1.37

İş Bankası'ndan konut kredisi kullanacaklar için ilan edilen güncel faiz oranı yüzde 1.38,

Ziraat Katılım Bankası yüzde 1.41, Vakıf Katılım Bankası ise yüzde 1.43 kar payı ile konut finansmanı sağlıyor.

Garanti BBVA 120 ay vadeli konut kredisi yüzde 1.46, İNG Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.49, QNB Finansbank konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.51

Denizbank yüzde 1.68, Fibabanka yüzde 1.72, HSBC Bank yüzde 1.80. 

kredilerde enflasyon depremi 2

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI

İhtiyaç kredisi kullanacaklar için maliyet oranları daha da artmış durumda. Kısa süre öncesinde herkes için geçerli olan yüzde 1.39'luk oranlar yüzde 1.50 bandında çıkmış durumda. Ancak şartı özel kredi paketleri de bu dönemde devam ediyor. 

Şartı Kredi Paketleri

İNG Bank ilk defa müşterisi olacaklar için yüzde 1.35 faiz oranı uyguluyor. QNB Finansbank yüzde 1.39, TEB yüzde 1.45 faiz oranıyla kredi olanağı sunuyor. 3 bankada ek şart olarak kredi puanının sınır olan 1900 puana yakın 1800'den fazla olmasını istiyor. 

Herkes için Geçerli Krediler

En düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.55 ile Vakıfbank bünyesinde bulunuyor. İş Bankası'da müşterilerine yüzde 1.60 faiz oranıyla kredi veriyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@