Hakiş'ten 2020 Zammı İçin Yeni Asgari Ücret Teklifi: Evli'den Daha Az Vergi Alınsın!

Bekarlardan alınan vergi ile evlilerden alınan vergi kesintisi hakkında karşılaştırma yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan aradaki farkın evli olan kişilerin lehine açılmasını talep etti.

EMLAK HABERLERİ 01.12.2019 - 16:05 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Bekarlardan alınan vergi ile evlilerden alınan vergi kesintisi hakkında karşılaştırma yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan aradaki farkın evli olan kişilerin lehine açılmasını talep etti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesi açıklama yapan Arslan vergi oranları için yeni talepte bulundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu birinci tur toplantısı yarın yapılacak. Aile ve Çalışma Bakanlığı hakemliğinde işveren ve işçi tarafının 2020 asgari ücret zam oranı için ilk yapacakları görüşmeler öncesinde yeni vergilendirme talebi geldi. Asgari Ücret Maaşı Vergilendirme Sistemi Değişsin! Konu hakkında Türkiye Gazetesi ile röportaj yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan "Maaşlar üzerindeki vergilendirmede aile yükümlülükleri de (evli, çocuk sahibi vs) dikkate alınmalı. Vergi oranları bu yükümlülüklere uygun olarak belirlenmeli.Bekar ve çocuksuz bir çalışan ile evli ve çocuklu çalışan kimselerin, aynı oranda vergiye tabi tutulmaları, vergi adaleti bakımından kabul edilemez" diyerek evli olan kişilerden daha az vergi alınmasını talep etti. Yabancı Ülkelerde Vergi Oranları Arasında Fark Çok Büyük! Söz konusu uygulamanın yabancı ülkelerde yaygın olduğunu belirten Arslan "Almanya'da bekar birisinden yüzde 19 vergi alınırken, işin içine aile girince bu oranın yüzde 1,3'e düştüğünü görüyoruz. ABD'de de bekar birisi yüzde 16 vergi öderken, aile kurduğu zaman bu oran yüzde 4,1'e düşüyor.Türkiye'de rakamlar yüksekliğini koruyor. Bu oranlar bekar birisi için yüzde 13,3, evli için yüzde 11,4... Bunun aşağılara çekilmesi gerekiyor. Almanya'da 9 bin avroya kadar olan gelirler vergilendirme dışı bırakılırken; evliler için söz konusu miktar iki katına çıkıyor.Buna ilave olarak her bir çocuk için 7 bin 600 avro gelir de ayrıca vergilendirme dışı bırakılıyor. Bu yöntemle adil vergilendirme sistemi gerçekleştirilmeye çalışılıyor" diyerek söz konusu uygulamanın Türkiye'de de hayata geçirilmesini talep etti. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@