Halk Erken Seçim Yapılsın İstiyor Mu? Araştırma Sonuçları Açıklandı

Muhalefet Partileri erken seçim olması konusunda oldukça ısrarcı davranıyor. Peki halk erken seçim olmasını istiyor mu? Konsensus Araştırma Şirketi anket sonuçlarını paylaştı.

Halk Erken Seçim Yapılsın İstiyor Mu? Araştırma Sonuçları Açıklandı

Siyasi gündemin sürekli önüne gelen başlıkların ilk sırasında erken seçim geliyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan gibi liderler en kısa zamanda erken seçim yapılmasını talep ediyorlar.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise seçimlerin erken olmayacağını planlanan tarihte 2023 yılında yapılacağını belirtiyorlar.

HALK ERKEN SEÇİM İSTİYOR MU?

AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti ve diğer partilerden gelen açıklamaların yanında Konsensus Araştırma Şirketi halkın ne düşündüğünü sordu. Erken seçim için bir anket düzenleyen araştırma şirketi vatandaşın erken seçim isteyip istemediğini sordu.

Konsensus Araştırma Şirketi tarafından düzenlenen anket araştırmasında ise seçimlerin normal zamanında yapılması daha uygun olur görüşü ağır bastı. Türkiye genei farklı illerde 1500 kişinin katıldığı ankette vatandaşlara tek bir soru soruldu.

"Türkiye'nin bugünkü genel durumunu düşündüğünüzde, sizce Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin erken yapılması gerekir mi ?

Ankete katılanların ankete katılanların yüzde 58.5'i seçimlerin normal zamanında yani 2023 yılında yapılması gerektiğini duyurdu. Katılımcıların yüzde 41.5'i ise seçimlerin erken yapılması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

ERKEN SEÇİME YÖNELİK SON AÇIKLAMA

Erken seçim gündeminin alevlendiği dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada seçimlerin 2023 yılında olacağı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan normal planlama dışında erken seçim olmayacağının da altını çizdi.

SONRAKİ HABER