Halkbank 0.49 Faizli Temel İhtiyaç Destek Kredisi Hakkında KDK'dan Flaş Karar! Almayanlara Gün Doğdu

Pandemi döneminde verilen 6 ay ertelemeli 10 bin TL temel ihtiyaç destek kredisi konusunda KDK emsal karar açıkladı. Kredi başvurusu reddedilenler ve eksik kredi çekenler dikkat!

Finans 23.02.2022 - 13:15 23.02.2022 - 13:15 Gülcan Özer

Korona virüs salgını döneminde pek çok kişinin işten çıkartılması, işsiz kalması ya da ücretsiz izne ayrılması, kısıtlamalar nedeni ile gelir kaybı yaşaması gibi nedenlerle devlet bankaları üzerinden Temel İhtiyaç Desteği kredisi verilmeye başlanmıştı. İlk 6 ay ödemesiz dönemli olmak üzere toplam 36 ay vadeli olarak verilen kredinin faiz oranı yüzde 0,49 olarak ilan edilmişti. 

10 bin liraya kadar verilecek olan kredi paketinde 3 Bin, 5 Bin ve 10 Bin TL kredi hesaplamasına yer verilmesi nedeni ile büyük bir karmaşa yaşanmış, milyonlarca kişi 10 bin TL kredi başvurusu yapmasına rağmen ya hiç kredi çekememiş ya da 3 bin TL kredi onayı alabilmişti. Süreçte yaşanan gelişmeler nedeni ile pek çok kişi şikayetçi olmuş ve itiraz etmişti. 

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU OMBUDSMANLIK EMSAL KARAR AÇIKLADI! 

Yaşanan süreci mahkemeye taşıyan bir vatandaş konu hakkında KDK üzerinden emsal karar aldırmayı başardı. KDK tarafından yapılan açıklamada bankanın kredi sonucunu geç açıklaması nedeni ile "bu bağlamda, ilgili bankaların söz konusu taleplere dönük faaliyetlerinde “makul sürede karar verme”, “kararların gerekçeli olması” ve “kararın geciktirilmeksizin bildirilmesi” ilkelerine uygun davranması gerekliliği tespit edilerek, bahse konu ilkeler doğrultusunda çalışmaların sürdürülmesi önerilmektedir" ifadelerine yer verilerek vatandaş haklı bulundu. 

kdk halkbanrk kararı

kdk halkbankr kararı

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç imzası ile yayımlanan metinde "COVID-19 pandemisi sebebiyle ekonomide yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için alınan tedbirler kapsamında, iktisadi düzenin devamlılığının sağlanmasındaki kamu yararı gözetilerek ve sosyal devlet ilkesinin söz konusu olağanüstü şartlarda gerektirdiği öncelikler dikkate alınarak başvuranın bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurusunun yeniden incelenmesi ve ivedilikle yanıt verilmesi" yönünde emsal karara imza atıldı. 

temel ihtiyaç destek kredisi halkbank

HALKBANK TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ ÇEKEMEYENLER NE YAPACAK?

Söz konusu emsal karar kapsamında Halk Bankası tarafından verilecek olan yanıt talep edilecek. İtirazı kabul edilen kişinin banka üzerinden kredi çekmesi ve KDK kararının yerine getirilmesi ile söz konusu karar emsal karar olması nedeni ile diğer hak kaybına yaşayan kişilere de kredi çekmenin önünü açacak. Bireysel temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu reddedilen ya da daha yüksek limitli kredi talep etmesine rağmen düşük limitli kredi çekenler için yeni bir başvuru şansı daha tanınacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@