Halkbank 500 Bin TL Konut Kredisi Çekeceklere Hangi Maliyetleri Çıkarıyor?

Konut kredisi çekmek isteyenlerin kamu bankaları tek adresleri haline geldi. Halkbank, 500 Bin TL konut kredisi için müşterilere ne kadar kredi maliyeti çıkarıyor?

Finans 14.02.2022 - 01:55 14.02.2022 - 01:55 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ev sahibi olmak isteyen vatandaşların konut kredilerine olan alakası katlanarak artıyor. Şu anda yükselen konut fiyatlarından dolayı konut kredileri çok daha fazla önem kazandı. Daha önceki dönemlerde insanlar birikimlerinin üzerine çektikleri 100 Bin TL veya 200 Bin TL gibi konut kredilerini ekleyerek bir ev satın alabiliyorlardı. Ancak şu anda bu maliyetlerle bir ev satın almak oldukça güç bir hale geldi. Dolayısıyla yüksek miktarlı konut kredilerine olan ilgiler de artmaya başladı. 

KAMU BANKALARI RAKİPSİZ KALDI

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin kamu bankaları tek adresleri haline gelmeye başladı. Kamu bankalarının yüzde 1,20 faizle verdikleri konut kredileri maliyet açısından özel bankalara büyük bir fark atıyor. Özel bankalardaki en düşük faizli konut kredisinde müşterilere aylık yüzde 1,99 oranında faiz uygulanıyor. Bu faiz oranı ile konut kredisi çekmek bir ev de bankaya almak anlamına geliyor. Bundan dolayı da kamu bankaları haricinde konut kredisi kullanımı uygulamada devreden çıktı. Peki kamu bankası Halkbank hangi şartlarda konut kredisi veriyor?

HALKBANK KONUT KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?

Halkbank tarafından açıklanan konut kredisi kampanyasının şartları vatandaşlarca sıkı bir şekilde araştırılmaya devam ediliyor. Bu bankanın uygulamaya soktuğu konut kredisi kampanyası ile ev sahibi olmak oldukça uygun bir hale geldi. Ancak yine de bazı maliyetlerin karşılanması ve insanların bu maliyetlere göre bütçe hesaplamalarını yapmaları gerekiyor. Aksi durumda düşülecek olan ödeme güçlüğü nahoş sonuçlar doğurabiliyor.

Halkbank'ın müşterilere sağladığı konut kredisi kampanyası sayesinde ev sahibi olmak kolaylaşırken bu banka tarafından müşterilere ödeme kolaylıkları da sağlanıyor. Yüksek miktarlı konut kredisi kullanıldığı için taksitlerin çok planlı bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bu konuda da müşterilere Halkbank tarafından 5 ayrı alternatif sunuluyor. Müşteriler çektikleri konut kredisini aylık eşit taksitli, 3 ayda bir eşit taksitli, artan taksitli, azalan taksitli ve esnek ödemeli olaran planlayabiliyorlar.

500 BİN TL KONUT KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI

halkbank 500 bin tl konut kredisi

Halkbank tarafından verilen konut kredilerinde müşterilere banka tarafından aylık yüzde 1,20 oranında kredi faizi uygulanıyor. 120 ay vadeli 500 Bin TL konut kredisi çekenler bankaya her ay 7.884 TL kredi taksiti ödüyorlar. Bu kredinin toplam maliyeti ise 946.082 TL olarak hesaplanıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@