Halkbank ABD Davası Son Durum: İtiraz En Üst Mahkemeye Taşınacak!

Halkbank'a karşı Amerika'da başlatılan yargı sürecinde son dakika gelişmesi yaşandı. Yapılan açıklamada yargı süreci hakkında ABD Yargıtay Mahkemesi’ne itirazda bulunulacağı açıklandı.

Gündem 17.01.2022 - 11:35 17.01.2022 - 11:39 Gülcan Özer

Kamuyu Aydılatma Platformu KAP üzerinden "ABD'de Bankamız Aleyhine Açılan Ceza Davası Hakkında" başlığı ile yaptığı açıklamada yargılama süreci hakkında son durumu duyurdu. Yapılan açıklamada Halkbank'ın Amerika'da devam eden ceza davası ile ilgili olarak Yabancı Devlet Yargı Bağışıklığı Yasası (FSIA-Foreign Sovereign Immunities Act) uyarınca New York'ta bulunan Birleşik Devletler İkinci İstinaf Mahkemesi nezdinde yapmış olduğu itirazların reddedildiği hatırlatıldı. 

New York'ta bulunan Birleşik Devletler İkinci İstinaf Mahkemesi Halkbank tarafından yapılan itirazı 15 Aralık 2021 tarihinde reddetmişti. Süreçte Halkbank yeni bir başvuruda bulunmuş ve bir üst mahkemede temyiz edileceğinden bu süreçte davanın Bölge Mahkemesi'ne geri gönderilmesinin durdurulmasını talep etmişti. Bu talep ikinci istinaf tarafından 14 Ocak 2022 tarihinde kabul edilmişti. 

HALKBANK ABD YARGITAY MAHKEMESİNE BAŞVURU YAPACAK! 

Konu hakkında KAP üzerinden açıklama yapan Halkbank ABD'de devam eden yargı süreci hakkında bilgilendirmede bulunarak Yabancı Devlet Yargı Bağışıklığı Yasası kapsamındaki itiraz dilekçesi ile itiraz hakkını kullanacağını, itirazını ise ABD Yargıtay Mahkemesi'ne (Supreme Court)'a yapacağını ilan etti. 

halkbank kap açıklaması

Halkbank davası ile ilgili olarak Yargıtay Mahkemesi süresi sona erene kadar Halkbank aleyhine Bölge Mahkemesi tarafından yürütülen yasal sürecin askıya alınacağı ilan edildi. Süreçte Halkbank davası ile ilgili olarak itiraz dilekçesinin verilmesini takiben ABD Yargıtay Mahkemesi tarafından açıklanacak olan karar beklenecek. Halkbank davası nedeni ile bankanın hisse senetlerinde büyük değer kaybı yaşanmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@