Hangi Arazilere Prefabrik Ev Yaptırılabilir?

prefabrik evlerin hangi araziler üzerine yapılabileceği merak ediliyor. Her arazi üzerine prefabrik ev kurulabilir mi? Prefabrik ev yaptırmak için imar durumu sorgulaması yapılmalı mıdır?

Emlak Haberleri 23.04.2022 - 02:56 23.04.2022 - 02:56 Engin Uzunoğlu

Prefabrik ev yaptırmak için istekli olanlar uygun arazi konusunda sorun yaşayabilmektedirler. Arazi sahibi olanlar veya prefabrik ev yaptırmak için arazi almak isteyenler hangi arazilerin üzerine bu evleri kurabileceklerini merak ediyorlar. Her arazi üzerine prefabrik ev yapılır mı? Prefabrik ev yaptırmak için izin almak gerekir mi? Prefabrik ev yaptırmak için imar sorgulaması nasıl yapılır?

HER ARAZİ ÜZERİNE PREFABRİK EV YAPILIR MI? 

Prefabrik ev yaptırmak isteyenler bu evleri hangi araziler üzerinde yaptırabileceklerini merak ediyorlar. Öncelikle bir yanlış algı bulunmaktadır. Genel kanıya göre prefabrik evlerin tüm araziler üzerinde yaptırılabileceği düşünülmektedir. Ancak bunun gerçekle uzaktan yakından ilişkisi yoktur. Prefabrik evler her arazi üzerine yaptırılamazlar. Prefabrik ev yaptırılacak olan arazilerin bazı niteliklere sahip olması gerekiyor. Bu nitelikleri olmayan araziler üzerine yaptırılacak olan prefabrik evler kaçak yapı olarak değerlendirilir ve yıkılma riski bulunmaktadır.

HANGİ ARAZİLERE PREFABRİK YAPTIRILIR?

Prefabrik evler imarlı arsalara yapılabilmektedirler. Bir arazinin imarı bulunuyorsa o imar türüne göre prefabrik ev yaptırılabilir. Araziye belirli büyüklüklerde ev yaptırma izni veriliyorsa prefabrik ev yaptırılırken o sınırlara eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. Aksi durumda yine prefabrik evlerin kapasite dışına sarkan kısımları kaçak yapı olarak değerlendirilir ve ciddi sorunlar yaşanabilir? 

TARLAYA PREFABRİK EV YAPILIR MI?

Tarlalara prefabrik ev yapılıp yapılamayacağı merak edilen konular arasında yer alıyor. Bunun için prefabrik evden ziyade tarlaya ev yaptırılıp yaptırılmayacağına dair ayrıntılara bakılmalıdır. Belirli şartlar dahilinde yola cephesi olan tarlalara ev yaptırma izni verilmektedir. Yüzde 5'i geçmeyecek ölçülerde tarlalara prefabrik ev yaptırılabilir. Ancak bu prefabrik evler yola en az 5 metre mesafede yaptırılmalıdır. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@