Hangi bankalar 180, 240 ve 360 ay vade ile konut kredisi veriyor?

En uzun vadeli konut kredisi veren bankalar hangisi? Halkbank, Ziraat ve Vakıfbank dışında Garanti BBVA, Şekerbank ve QNB Finansbank tarafından ilan edilen 180, 240, 360 ay vadeli ev kredileri.

Finans 21.06.2022 - 13:54 21.06.2022 - 13:54 Mustafa Karagöz

Konut kredisi ile ev alanlar için hemen hemen her banka 120 ay vade olanağı ile konut kredisi veriyor. Tüm kamu bankaları ve tüm özel bankaların 120 ay vadeli ödeme planları bulunuyor. Ancak bu vade sürecinden daha uzun vadeli ödeme planları bankaların tercihleri oluyor. Peki hangi bankalar uzun vadeli ödeme planıyla konut kredisi başvurusu onaylıyor? 

EN UZUN VADELİ KONUT KREDİSİ PAKETLERİ

En uzun vadeli konut kredisi paketleri kullanılmadan önce bankaların ilan ettiği aylık ve yıllık maliyet tabloları çok iyi incelenmeli. Maliyet hesapları tüm detayları ile yapıldıktan sonra karar verilmeli. Uzun vadeli konut kredilerinde faiz oranları, 120 ay vadeli konut kredisi paketlerine göre çok daha yüksek olabilir. Bu durumda vatandaşlar çok daha yüksek taksitlerle çok uzun süreli bir borca girmiş olurlar. 

Kullanılacak kredi tutarının 120 ay vadeli konut kredisi ile ödenmesi durumunda oluşan taksit tutarı ile 240 ay, 360 ay vadeli ödeme planıyla oluşan taksit tutarları kıyaslanmalı. Faiz oranlarına dikkat edilmediği durumlarda ise çekilecek olan kredi daha uzun vade ile kısa vadeli ödeme planında oluşan taksit tutarına yakın bir seviyede olabilir. 

BANKA BANKA HEPSİNİ İNCELEYİN

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası standart konut kredisi vadesi 120 aydır. Ancak bu bankaların özel şartlı kampanyalı paketlerinde 180 ay vadeli krediler kullanılabilir. 

QNB Finansbank ise müşterilerinin ev alımlarına 180 ay vadeli konut kredisi ile aracı olabilir. 

Garanti BBVA en uzun vade süreçlerinden birine sahip olan banka 240 ay vadeli konut kredisi sağlayabilir. 

Şekerbank ise 30 yıl yani 360 ay vade olanağı ile konut kredisi onayı verebilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@