Hangi Poşetler Ücretli, Hangi Poşetler Ücretsiz Olacak, Plastik Poşet Fiyatları Kaç Lira Oldu?

Market poşetleri 1 Ocak 2019 itibari ile paralı oldu. Plastik poşet kanunu uygulamaya girdi. Peki, hangi poşetler ücretsiz, hangi poşetler ücretli, plastik poşet fiyatları ne kadar?

Gündem 02.01.2019 - 12:31 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Market poşetleri 1 Ocak 2019 itibari ile paralı oldu. Plastik poşet kanunu uygulamaya girdi. Peki, hangi poşetler ücretsiz, hangi poşetler ücretli, plastik poşet fiyatları ne kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı artan plastik poşet kullanımını azaltmak için yeni Çevre Kanunu yasasını uygulamaya geçirdi. Market poşetlerinin ücretli olmasını sağlayacak olan kanun olması nedeni ile halk arasında plastik poşet kanunu olarak anılan yeni kanun ile plastik poşetler marketlerde paralı oldu. Hangi Poşetler Ücretsiz Olacak?Ücretsiz olacak poşetler hakkında Bakan Kurum "Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetreden küçük poşetleri kapsam dışında bıraktık.Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketicilerimiz uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek" açıklamasında bulundu. Hangi Poşetler Ücretli Oldu?Yukarıda yazılı olan poşetlerin dışında kalan tüm poşetler paralı oldu. Bundan sonra kasalarda plastik poşetler için ücret kesilecek. Bedava plastik poşet veren mağaza, bakkal ve işletmeler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cezai işlem uygulayacak ve yüksek miktarlarda para cezası kesecek. Plastik Poşet Fiyatları Ne Kadar?Marketlerde plastik poşet fiyatları olarak bakanlık 25 kuruş ücret belirledi. Ancak bazı marketler promosyon olarak bez market torbası dağıtacaklarını açıkladı. Örneğin 50 liralık alışveriş yapan kişilere bez torba hediye edilecek. Toplanan Poşet Paraları Ne Olacak, Kime Gidecek?Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum toplanan poşet paraları ne olacak sorusunu da yanıtlayarak "Satış noktaları, her bir poşetin satışında tüketiciden en az 25 kuruş talep edecek ve bu ücret içerisinden 15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı' olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatıracak. Kalan 10 kuruşluk bedel ise satış noktalarının karı olmayacak çünkü bu tutar, plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak. Geri Kazanım Katılım Payı çevre projelerinin desteklenmesi amacıyla kullanılacak. Böylece bir yandan doğayı plastiklerden arındırırken diğer yandan da çevreci projeler üreteceğiz." dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@