Hareketli Ortalama Alarm Verdi, Altın Fiyatları Tamam Mı, Devam Mı Ayrımına Geldi!

Altın fiyatları hızlı değişimleri ile yatırımcılarını şok etmeye devam ederken ölüm kavşağı ayrımı geldi. Gram ve çeyrek altının fiyatı kaç lira, altın ne olur?

Hareketli Ortalama Alarm Verdi, Altın Fiyatları Tamam Mı, Devam Mı Ayrımına Geldi!

Koranavirüs salgını döneminde yaşadığı rekor yükseliş ile dikkat çeken altın fiyatları sonrasında yaşadığı büyük düşüş ile yatırımcısını üzmüş, 2021 senesinde zaman zaman yükselde yine de istenilen performansı sergileyememişti.

Yaşanan süreçte altın fiyatları için yeni bir yol ayrımı daha gözüktü. Değerli metallerde yaşanan erimeden olumsuz etkilenen altın fiyatları için yeni bir ölüm kavşağı uyarısı yapıldı. Altın fiyatlarının 50 günlük hareketli ortalaması, 200 günlük hareketli ortalama tarafından aşağı yönlü olarak kesilirken benzer bir tablonun yaşandığı dönemde altında yüzde 8 erime yaşanmıştı.

ALTIN FİYATLARI YA TAMAM, YA DEVAM DİYECEK!

Amerika tarafından açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklenenden daha güçlü toplanması sonrasında hızla düşüşe geçen altın fiyatları beklenen toparlanma sinyalini veremedi. Açıklanan verilerle beraber Amerikan Merkez Bankası FED tarafından varlık programının beklenenden daha erken azalma riski ortaya çıkarken altın fiyatları dibe vurdu.

50 günlük hareketli ortalamasının 200 günlük hareketli ortalama ile aşağı yönlü kesilmesi altın fiyatlarını olumsuz etkilerken Cuma günü ons altın yüzde 7 üzerinde değer kaybı yaşamıştı. Değer kaybı yeni haftada da devam ederken istihdam verilerinin güçlü devam etmesi durumunda varlık alımlarının beklenenden önce kesilmesi gerektiği yönündeki açıklamalar altını eritti.

10-ağustos-altın-fiyatları

10 AĞUSTOS 2021 TARİHLİ ALTIN FİYATLARI! GRAM VE ÇEYREK ALTININ FİYATI BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Yaşanan düşüş iç piyasada dolar kurundan da destek bulamayan gram ve çeyrek altın fiyatlarının hızlı bir şekilde aşağıya çekilmesine neden oldu. Gram altının fiyatı yaşanan düşüşün ardından 483,77 lira seviyesinden işlem görmeye başlarken çeyrek altının fiyatı ise 786 lira alış ve 803 lira satış seviyesinden yeni günde işlemlere başladı.

Altın fiyatları için iç piyasada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılacak olan PPK toplantısı sonrasında açıklanacak faiz kararı beklenirken dış piyasada ise ABD tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamları beklenecek. Bu iki verinin beklentileri karşılaması ve herhangi bir sürpriz yaşanmaması durumunda altın fiyatlarında düşüşün devam edebileceği belirtiliyor. Piyasalar ekonomik verileri yakından takip edilirken altın yatırımcısı da umutla fiyatlarda toparlanma sinyallerini bekleyecek.

SONRAKİ HABER