HashTag İşareti Tarihte İlk Kez Bizanslılar Tarafından Kullanılmış!

Sosyal medyanın vazgeçilmez simgesi HashTag işareti için büyük şaşkınlık yaratan yeni bir gelişme yaşandı. Aslında HashTag işaretini ilk Bizanslılar bulmuş!

TEKNOLOJİ 16.08.2019 - 15:17 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Sosyal medyanın vazgeçilmez simgesi HashTag işareti için büyük şaşkınlık yaratan yeni bir gelişme yaşandı. Aslında HashTag işaretini ilk Bizanslılar bulmuş!

Sosyal medya kullanıcılarının aşina olduğuHashTagişaretinin ilk kez Bizanslılar döneminde kullanıldığı ortaya çıktı.Bizans İmparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu arasında Çobankale’de gerçekleşen Yaloakova (Bafeus) savaşına ait yapılan arkeolojik kazılarda HashTag işareti olan tarihi eser bulundu.HashTag İşareti 13 – 15. YY KullanılmışOsmanlılar ile Bizans İmparatorluğu arasında yaşanan savaşa dair kalıntıların bulunması amacı ile Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Şeçkin’nin başkanlığını üstlendiği özel bir ekip Çobankale’de kazılara başladı.Ekibin yürütmüş olduğu kazı çalışmalarında elde edilen bir seramik parçasının üzerinden bugün sosyal medyada yoğun olarak kullanılan Hasthag işaretine rastlandı. Ekip tarafından hemen koruma altına alınan seramik parçası ile bugün kullanılan işaretin aslında 13. Yüzyıla ait olduğu ve o dönemde Bizanslılar tarafından kullanıldığı ortaya çıktı.HashTag Nedir?Twitter ve İnstagram hesabı olan kişilerin belirli bir konu ve anahtar sözcük belirlemek üzere yazmış oldukları kelimelerin başına eklemiş oldukları özel işarete HashTag adı verilmektedir. Klavyede AltGr ve 3 tuşuna beraber basılmak sureti ile yapılır.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@