Hastanelerde Kırmızı Alarm! Tam Kapanma Kararının Görüşüleceği Yeni Kabine Toplantısı Ne Zaman Olacak?

Kısmi kapanma dönemi ile yeni getirilen kısıtlama kararlarına rağmen koranavirüs vaka sayısı halen hedeflenen rakamlara düşürülemedi. Özellikle de hastanelerde yatan ağır hasta sayısı ve yoğun bakım doluluk oranı rakamlarında yaşanan artış kırmızı alarm verilmesine neden olurken Ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı getirilmesi ve 10 günlük tam kapanma ihtimali ağırlık kazandı. Bu karaların alınacağı son kabine toplantısı ne zaman, yeni kabine toplantısı hangi tarihte yapılacak, yeni kabine kar

Hastanelerde Kırmızı Alarm! Tam Kapanma Kararının Görüşüleceği Yeni Kabine Toplantısı Ne Zaman Olacak?

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadelede son derece zorlu bir dönemde geçerken özellikle de mutasyonlu virüs nedeni ile vaka sayısı her geçen gün artarken hem vefat sayısının 300 barajını aşması hem de hastanelerin yoğun bakım doluluk oranlarının artması kırmızı alarm verilmesine neden oldu.

RAMAZAN BAYRAMINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI, 10 GÜNLÜK TAM KAPANMA KARARI GELİR Mİ?

Hastanelerin yoğun bakım doluluk oranlarının artması alarm zillerinin çalmasına neden olurken yoğun bakıma yatırılan hastaların yaş ortalamasının düşmesi de acil önlemlerin vakit kaybedilmeden gündeme alınmasını zorunlu hale getirdi.

Hastanelerdeki durumun kritik olduğunu dile getiren Osman Müfüoğlu "Görünen o ki alınan son bu son önlemler, vaka sayılarını azaltmaya yetmeyecek. Bu nedenle geçtiğimiz hafta uygulamaya konulan "sınırlı kapanma" önlemlerinin hemen ve acilen daha da sıkılaştırılması, en kısa zamanda hatta mümkünse hemen yarından itibaren çok daha sıkı ve "tam kapanma"ya yakın yeni önlemlerle desteklenmesi gerekiyor.

Eğer bunu bir an önce yapmazsak özellikle sağlık sistemimizdeki sıkışma ve son günlerde çok daha net şekilde ortaya çıkan sağlık ordumuzdaki yorgunluk önemli bir sorun haline gelecektir. Lütfen daha fazla gecikmeyelim, 15 gün sonraki neticeleri beklemeyelim bir an önce harekete geçip mevcut önlemleri daha da sıkılaştırma yoluna girelim" diyerek acilen beklemeden harekete geçilmesi gerektiğini dile getirdi.

Hastanelerde Kırmızı Alarm! Tam Kapanma Kararının Görüşüleceği Yeni Kabine Toplantısı Ne Zaman Olacak? - Resim 1

YENİ KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, SON KABİNE KARARLARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak olan kabine toplantısı ile son vaka sayıları masaya yatırılırken bu sayılara ve illere göre tam kapanma kararı bir kere daha gözden geçirilecek. Uzmanlar tarafından yapılan son değerlendirmelerde vaka sayılarının 25 bin barajının altına çekilememesi durumunda tam kapanmanın zorunlu olacağı dile getirilmişti.

Vaka sayısı halen 60 bin barajında yer alırken yaz mevsiminde turizm sektörünün kurtarılabilmesi ve vaka sayısının düşürülmesi için mutlaka en az 15 günlük tam kapanma kararı alınması zorunlu olarak gösterilirken Ramazan bayramında geçen sene olduğu gibi sokağa çıkma yasağı uygulaması gündeme geldi. Bu sene Ramazan bayramının içerisinde yer aldığı haftanın öncesindeki Cuma gününden sokağa çıkma yasağı ve tam kapanma uygulanırsa bu durumda 10 günlük sokağa çıkma yasağı uygulaması getirilmiş olacak.

Bu kararların alınacağı kabine toplantısı için beklenen tarih 26 Nisan 2021 olarak açıklandı. Hatırlanacağı üzere kabine toplantısının 2 haftada bir yapılacağı duyurulmuştu. Kabine toplantısı sonrasında Ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı kararı en çok merak edilen konuların başında yer alıyor.