Hatay Reyhanlı'da Kibar Feyzo Filminin Çekildiği Tarihi Konak Restore Edilip Sinema Müzesi Yapılıyor

Türk sinemasının efsane filmlerinden olan Kibar Feyzo filminin Hatay'da çekildiği konak sinema müzesi yapılıyor. Tarihi konakta çok sayıda Yeşilçam filmi çekilmişti.

Hatay Reyhanlı'da Kibar Feyzo Filminin Çekildiği Tarihi Konak Restore Edilip Sinema Müzesi Yapılıyor

Türk sinemasında bazı kullanılan mekanlar Türk insanının hafızlarına adeta kazındı. Bunlardan birisi de unutulmaz filmler arasında gösterilen Kemal Sunal ve Şener Şen gibi iki ustayı birleştiren Kibar Feyzo filminin çekildiği konak oldu. Kibar Feyzo filmi Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Kavalcık Mahallesi'nde bulunan tarihi konakta çekildi.

SİNEMA MÜZESİ OLACAK

Aradan yıllar geçmesi nedeniyle Hatay Reyhanlı'daki tarihi konak eski ihtişamını ve bakımlı halini kaybetti. Oldukça bakımsız bir hale dönen ve şu anda da kimsenin yaşamadığı tarihi konak hakkında yeni bir karar verildi. Alınan karara göre çok sayıda Yeşilçam filmine ev sahipliği yapan ve Kibar Feyzo filminin de çekildiği konak olan bu tarihi konak önce restore edilecek ve sonra da sinema müzesi olarak hizmet verecek.

Hatay Reyhanlı'da Kibar Feyzo Filminin Çekildiği Tarihi Konak Restore Edilip Sinema Müzesi Yapılıyor - Resim 1

HANGİ FİLMLER ÇEKİLMİŞTİ?

Hatay reyhanlı'da bulunan tarihi konak en çok Kibar Feyzo filmi ile anılsa da çok sayıda filme ev sahipliği yapmıştı. Adak, Ezo Gelin, Kaçak, Asi, Kasaba ve Sultan Gelin gibi filmler bu tarihi konakta çekilmişti. Konak sahibi olan Fatih Aliye Müderris'in sinemaya olan sevgisi nedeniyle film ekiplerine yardımcı olması bu konağın bir sinema merkezi haline dönüştürmüştü. Şimdi Kavalcık Mahallesi Fatih Aliye Müderris Konağı olarak anılan konağın restorasyonu için Hatay Valiliği'nce proje çalışmaları sonlandırıldı.

Hatay Reyhanlı'da Kibar Feyzo Filminin Çekildiği Tarihi Konak Restore Edilip Sinema Müzesi Yapılıyor - Resim 2

HARABEYE DÖNEN KONAK RESTORE EDİLECEK

Hatay Valisi Rahmi Doğan konuya dair bir açıklamada bulunarak, “Türk sinemasına damga vuran ve milletinin hafızasında çok güzel izler bırakan bu konağı bizler kendi kaderine bırakamazdık. Geçtiğimiz günlerde Fatih Aliye Müderris Konağı'na giderek incelemelerde bulunduk. Filmdeki o ihtişamlı halinden artık bir eser yok. Şu anda yıllar içerisinde eskimesi ve aşırı yıpranması ile konak ta yıkılma tehlikesi var. Havuz ve diğer eklentiler bakımsızlıktan harabeye dönmüş. Uzun zamandır kaderine terkedilmiş olan bir konaktan başka Bir şey de bekleyemeyiz. Önce restorasyon çalışmalarını bitireceğiz ve ardından da ilimize bu konağın sinema müzesi olarak hizmet etmesini ve gelecek nesillere bırakılmasını temin edeceğiz.” dedi.