Havale ve EFT Yapanlar Dikkat! Para Gönderirken Açıklama Kısmı Dava Konusu Oldu

Son dönemde internetten alışverişin yaygınlaşması ve pandemi nedeni ile insanların artık ödemelerini bankadan yapmayı tercih etmesi ile yeni bir mağduriyet ortaya çıktı. Havale, EFT açıklama kısmı!

Finans 09.01.2022 - 17:58 09.01.2022 - 18:03 Gülcan Özer

Günümüzde bankacılık sisteminin yaygınlaşması, akıllı telefonlar ve mobil bankacılık uygulamaları sayesinde cepten para transferinin kolaylaşması ve internet üzerinden yapılan alışverişin yaygınlaşması gibi pek çok nedenden dolayı EFT ve havale ödemeleri de yaygınlaştı. İnternetten ürün alan kişiler ödemelerini havale ve EFT olarak yaparken ödeme esnasında açıklama kısmı büyük önem taşıyor. 

Açıklama bölümüne para gönderen kişinin mutlaka net bir şekilde paranın gönderilme nedenini yazması gerekiyor. Aksi halde kişinin parayı neden gönderdiğini kanıtlama yükümlülüğü ortaya çıkıyor ki bu da uzun bir mahkeme süreci, parasını ödediği ürünü alamaması ya da aynı parayı iki kere ödeme zorunluluğunun ortaya çıkması gibi pek çok soruna neden oluyor. 

HAVALE / EFT YAPARKEN AÇIKLAMA KISMINA DİKKAT: BORÇLU ÇIKABİLİRSİNİZ! 

Konu hakkında vatandaşları uyaran Kayseri Barosu avukatlarından Emir Akpınar "İnternet bankacılığı yoluyla para gönderirken paranın ne amaçla gönderildiğini belirtmek adına açıklama kısmı yer alır. Bu kısma diyelim ki kira borcumuzu yolluyorsak 'Kira' şeklinde açıklama yazılır.

havale açıklama kısmı

Bu açıklama ileride çıkacak uyuşmazlığa delil niteliği de taşımaktadır. Aksi bir durumda ise Yargıtay kararları ele alındığında diyelim ki bir kimseye borç olarak internet bankacılığı üzerinden bir para gönderiliyor ve açıklama kısmı boş bırakılıyorsa, bu halde mahkemece karşı taraf lehine bir borç ödemesi olarak kabul edilmektedir " denilerek açıklama kısmı boş bırakılan her ödemenin borç ödemesi olarak kabul edildiği uyarısında bulundu. 

HAVALE / EFT AÇIKLAMA KISMI DAVA KONUSU OLUR MU, NE YAZILIR?

Banka üzerinden gönderilen ödemelerin sık sık dava konusu olduğu konusunda uyarıda bulunan Avukat Akpınar, para ne için gönderiliyorsa mutlaka açıklama bölümünde bu nedenin yazılması gerektiğini belirterek aksi halde yasal olarak karşı tarafa olan borcun ödendiğinin kabul edileceğini söyledi. Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız günlerde bir vatandaş yeğenine ev almak için para gönderdiğini ancak yeğeninin evin tapusunu kendi üzerine yaptığını iddia ederek dava açmış, dava mahkeme tarafından reddedillmişti. 

Yine araba almak için ödeme gönderen vatandaşta dekont kısmına açıklama yapmadığı için parasında olmuştu. Havale ya da EFT gönderilirken para gönderim nedeninin açıkça yazılması, borç para veren kişinin dahi açıklamaya borç para şeklinde açıklama ibaresi düşmesi gerektiği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@