Hayat Pahalılığı Ölümü de Vurdu! Mezar Yeri Ücretlerine Zam 20.000 TL + KDV'ye Yükseldi

Zamlar mezar yerlerini de vurdu. Belediyeler 2022 yılı için ücret tarifelerini açıklarken fiyatların 20.000 TL'ye kadar yükseldiği görülüyor. Vatandaşlar ise yatacak yerimiz yok siteminde bulunuyorlar

Hayat Pahalılığı Ölümü de Vurdu! Mezar Yeri Ücretlerine Zam 20.000 TL + KDV'ye Yükseldi

Hayat pahalılığı ölümleri de vurdu. Dolar kuru, enflasyon ve benzeri zam oranları birçok üründe ve sektörde fahiş zamlara neden olurken bir örnekte mezar yerleri için geldi. Samsun Büyükşehir Belediye Komisyonu tarafından 2022 yılında uygulanacak mezar yeri ve huzurevi fiyat tarifesi belirlendi. Belediye meclisine sunulan ücret tarifesi ise 20.000 TL'ye kadar çıkıyor.

YATACAK YERİMİZ DE KALMADI MEZAR YERİ 20.000 TL

Samsun Büyükşehir Belediye Komisyonu tarafından bu ay içerisinde gerçekleştirilen toplantılarda, ele alınan konulardan birisi de belediye mezarlık ücretleri oldu. Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkavekili Nihat Soğuk başkanlığında tamamlanan toplantıların ardından 45 maddelik dosya belediye meclisine iletildi. Belediye meclisinde de görüşülecek düzenlemelerden arasında mezar yeri fiyatları da oldu.

Bu kapsamda Mezarlık Şube Müdürlüğü'nden gelen fiyat tarifelerine göre; mezar yeri fiyatları 20.000 TL'ye kadar çıktı. İlan edilen tarifede Asri Mezarlığı ve Kıranköy Mezarlığında yetişkin bireyler için bir kişilik mezar yeri fiyatı 2021'de 13 bin TL + KDV iken bu rakamın 2022'de 20 bin TL + KDV olması önerildi. Ayrıca belediyeler bu iki mezar yerlerinde 7 yaş ve altında çocukların vefat etmesi durumunda ücret almayacaklar. Ayrıca bu rakamlar sınırlı. Bu mezar yerlerinden aynı kişi sadece 2 mezar yeri alabiliyor.

Kentin Diğer Mezar Yerleri

Derecik Mezarlığında birinci bölüm tek kişilik mezar yeri ücretinin 170 TL'den 250 TL'ye, 0-7 yaş arası çocuklar için ise 120 TL'ye çıkarılması istendi. Aynı mezarlığın ikinci alanında ise 425 TL olan mezar yerlerinin 600 TL olarak güncellenmesi istendi. Bu rakamlar cenaze olması durumunda geçerli olacak. Cenaze olmadan alınacak mezar yerleri Derecik Mezarlığında 10.000 TL + KDV şeklinde alınabilecek.

SONRAKİ HABER