Hazine Taşınmazları Karşılığında Okul Yapılması Protokolü İmzalandı!

Milli Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan özel protokol anlaşması ile belirlenen kriterlere uygun okul yapan yüklenicilere bedelsiz hazine arazisi verilmesinin önü açıldı.

EMLAK HABERLERİ 04.02.2019 - 11:38 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Milli Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan özel protokol anlaşması ile belirlenen kriterlere uygun okul yapan yüklenicilere bedelsiz hazine arazisi verilmesinin önü açıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğtiim Bakanlığı arasında düzenlenen Hazine Taşınmazları Karşılığında Okul Yapılmasına ilişkin protokol töreni imzalandı. Bakan Murat Kurum törende yapmış olduğu konuşmasında düzenlenen protokol töreninin önemini açıklarken böyle bir imzayı atmaktan duyduğu sevinci ve gururu dile getirdi. İki Bakan Protokol Metnini İmzaladı Batıkent Mehmet Akif İnan İlkokulu'nda bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Hazine Taşınmazları Karşılığında Okul Yapılmasına İlişkin Protokol"ün imza törenini gerçekleştirdi. Bakan Murat Kurum imzalanan protokol ile "Özel eğitime ihtiyaç duyan ve tekli eğitime geçiş için çocuklarımıza eğitime ulaşmalarını hazine arazileri ile destekliyoruz. Yeni dönemde çocuklarımızın eğitim kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalarımız devam edecek. Tekli eğitime geçiş ve özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların bu ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ihtiyaç duyulan okulları belirleyecek. Bizde toplamda 2 bin dersliğin yapılması karşılığında arsa karşılığı inşaat yöntemi ile hazine taşınmazlarını yüklenicilere devredeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığımız yapılacak okulların tiplerini ve maliyetlerini belirleyecekler. Bizlerde imar planları uygun olan hazine taşınmazlarının yüklenicilere devirlerini gerçekleştireceğiz. Bu sayede hazineye yük olmadan 2 bin dersliğin ülkemize kazandırılmasını sağlayacağız" dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise "Bu modelle çocuklarımızın çok daha rahat okullarda, çok daha farklı imkanlarla eğitim görmelerine fırsat sağlamaya çalışıyoruz. Okullarımızın bu tür uygun mekanlara dönüşebilmesi için finansmanını da doğru modellememiz şart. Okul yapımının finansmanında merkezi bütçeden ayrılan kaynakların dışında tıpkı bugünkü protokolün konusu olduğu gibi diğer bakanlıklarımızla geliştirilen iş birlikleri de çok önemli bir yer tutuyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla başlattığımız Arsa Karşılığı Okul Yapımı modeli ile kaynak çeşitliliğimizi artırmış oluyoruz. Bu model bir yandan yeni eğitim yapılarının yükselmesine imkan tanırken bir yandan da Hazine taşınmazlarının yeniEmlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@