Hazine Ve Maliye Bakan Yardımcısından Dolar Kuru, Faiz, Enflasyon Açıklaması! Ekonomide Yeni Hedefler!

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan dolar kuru, faiz ve enflasyon açıklaması yaptı. Mahmut Gürcan enflasyonun ne zaman düşeceğini açıkladı. 

Finans 11.04.2022 - 20:03 11.04.2022 - 20:03 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, dolar kuruna ve yüksek enflasyona dair açıklamada bulundu. Ekonominin kontrol altında olduğunu söyleyen Mahmut Gürcan yaşanan sıkıntıların da geçici olduğunu söyledi.

ENFLASYONUN ALTINDA FAİZ POLİTİKASI

Türkiye’nin büyümesinde ihracatın önemine değinen Mahmut Gürcan, “Türkiye’nin önündeki süreci hızlandırmak için planlamamızı yaptık. Bu doğrultuda cari dengeyi sağlayıp fiyat istikrarı sağlayacağız. Bunun ardından istihdam da arttırılarak katma değerli ürünler desteklenecek. Bu planı uygulamak için önce faiz ile ilgili olarak adımlar atıldı. Faiz indirimlerini yaptık. Enflasyonun altında bir faizi öncelik olarak belirledik. Bugün Türkiye’de enflasyon yüzde 61 iken faizler yüzde 17 ile 20 arasında bulunuyor. Enflasyonun altındaki faize Türkiye alışık değil. Ancak bugün yatırım yapmak için iş insanları Türkiye’nin dört bir yanında yer arıyorlar.” dedi.

DOLAR KURU AÇIKLAMASI

Dolar kuru hakkında da açıklama yapan Mahmut Gürcan, “Dolar kuru insanları kaygılandıracak seviyedeydi. Devreye aldığımı kur korumalı mevduat hesabı şu anda 730 milyar liraya ulaştı. Bu şekilde dolar kurunu da baskılamış olduk. Dolardaki o hareketliliğin önüne geçerek Türkiye’de istikrarı sağladık. Ancak daha sonra bir savaş çıktı ve dolar hafifçe yukarı yönlü hareket etti. Yine de dolar kuru stabil şekilde seyrine devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞECEK?

Enflasyonun ne zaman düşeceğini de açıklayan Mahmut Gürcan, “Enflasyon ile mücadelemiz aman vermeden devam edecektir. Enflasyonda Mayıs, Haziran ve Temmuz döneminde yatay bir seyir göreceğiz. Kasım ve Aralık aylarında ise enflasyonun düşeceğini takip edeceğiz. Tüm planlamamızı buna göre yapıyoruz. Enflasyon düşmeye başladığında ekonomi politikamızın haklılığı bir defa daha ortaya çıkacaktır.” şeklinde konuştu. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@