Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Mevduat Faizleri Kredi Faizleri Düşmeye Devam Edecek"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2019 İstihdam Seferberliği toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 25.02.2019 - 14:40 15.07.2021 - 00:17 SERHATMEDYA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2019 İstihdam Seferberliği toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Adım adım ilerlediklerini belirten Bakan Albayrak açıkladıkları programa uygun olarak ilerlediklerini söylerken bu sayede verilerdeki iyileşmenin görüldüğünü söyledi. 



Mart, Nisan ve Mayıs Ayları Çok Daha Güzel Geçecek! 



Bakan Berat Albayrak konuşmasında kredi kullanım miktarlarını açıklayarak gelecek dönemdeki verilerin çok daha iyi olacağını iddia etti. IMF'den borç alacakları yönünde ki iddiaları da yalanlayan Bakan Berat Albayrak "67 bin 348 KOBİ'ye 20.3 milyar liralık kredi kullandırıldı.



KOBİ'ler için bu hafta yeni bir paket anons edeceğiz. Birileri IMF çığırtkanlığı yaparak algı oluşturuken biz IMF'in vereceği o paranın daha fazlasını piyasaya kullandırarak güçlü bir destek olduk. Ocak ayında kullandırılan krediler 7.7 milyar lirallık artış gösterirken 20 şubat itibarıyla bu rakam 24.8 milyar TL'ye çıktı. Saldırıların artığı dönemde 13 milyarın üzerinde doğrudan yabancı girişi sağlandıysa 2019'da bu rakamın çok daha üzerine çıkarız" dedi. 



Mevduat Faizleri Yüzde 30'lardan Yüzde 20'lere Düştü



Faizlerdeki düşüşe de dikkat çeken Bakan Albayrak "Tarımsal alanda seracılığa yönelik paket açıklamıştık. 8.25 oranında faizle seracılara Ziraat Bankası güçlü finansman paketi açıkladı. 10 günde KDV iade sürecini hayata geçirdik. Attığımız her adım piyasalarda etkisini günbegün gösteriyor. Faizlerde düşüş sürüyor, tahvil faizlerinde Mayıs seviyelerine geldik.



Mevduat faizi yüzde 30'a çıkmıştı, yüzde 20'nin altına geliyor. Ticari kredilerde de düşüş sürüyor. Ocak ayında kullandırılan nominal krediler 7.7 milyar lira artış gösterdi, 20 Şubat itibariyle 24.8 milyar liraya çıkmış durumda. 2019'da rakamların üzerine çıkacağız. Diğer tarafta çok önemli gelişme. 2018 gibi zor yıla rağmen doğrudan yabancı yatırım rakamıyla 2019'da daha da büyümeye devam edeceğiz.



Yurtdışındaki sermayenin gerek kredi kapama, gerek Türkiye'ye para gelmesiyle gerçekleştiğinden giriş olarak gerçekleşti. Güçlü bir girişle bu iyileşme noktasında güçlü bir sermaye akışı bekliyor. Tutanlar bekleyenler düşünsün. Şunu ifade ettim. Aralık, kasımdan, ocak aralıktan, şubat ocaktan daha iyi olacaktır. Dediğimizden çok daha iyi noktaya geldik. Mart nisan mayıs çok daha iyi performansın sergilendiği dönem olacak" dedi. 



"Faizler daha da inecek" diyen Albayrak, "Faizlerde ağustos-eylül döneminin etkisi tamamen silindi" dedi. "Net hata noksan rakamı bugüne kadarki en yüksek rakam, bunun önemli bir kısmı yurt dışındaki sermayenin gelişi noktasında gerçekleşti.



Nisan Ayından Sonra Türk Ekonomisi Daha Da Güçlenecek!



Şubat ve Mart aylarının çok daha iyi geçeceğini dile getiren Bakan Berat Albayrak atacakları adımları ile Nisan ayından itibaren Türk ekonomisinin başka bir boyuta atlayacağını ve sıkıntılı günlerin tamamen geride kalacağını söyledi. Bakan Albayrak "Gezi dönemi gibi kim belli değil. Reel sektör, yatırımcı rasyonel dataya bakar. Faizdeki yurtdışı ve yurtiçi talebin artmasında da görüyoruz. Seçim üzerinden manipülasyon.



Bütün bu rakamlara bakacağız. Bunlar reel rakamlar. Görüyorsunuz. Şubat ocaktan hakikatten çok daha iyi. Mart şubattan daha iyi, nisan da marttan daha iyi olacak. Nisandan sonra çok daha güçlü bir Türkiye ekonomisi ortaya çıkacak. Biz umutluyuz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Dolar tahvil ihracı yatırımcısına büyük kazanç ortaya koydu. 100 baz puan iyileşme bir ayı bulmadı" diyerek net rakamları açıkladı. 



Haber Kaynağı: Emlak365.com








Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@