Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan İstifa Etti! Yerine Getirilen Yeni Bakan Resmi Gazete'yle Duyuruldu

Bir süredir istifa edeceği söylenen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevinden ayrıldı. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı ise Nureddin Nebati oldu. Karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan İstifa Etti! Yerine Getirilen Yeni Bakan Resmi Gazete'yle Duyuruldu

2 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete'de çok kritik bir atama kararı yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan atama kararına göre Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevden affını istedi. Bu isteğe onay veren Cumhurbaşkanı Erdoğan Hazine ve Maliye Bakanı olarak Nureddin Nebati'yi görevlendirdi. Nurettin Nebati, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

LÜTFİ ELVAN NEDEN İSTİFA ETTİ

Türkiye ekonomisinde meydana gelen olumsuz gelişmeler sonucunda bir süredir Lütfi Elvan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirimlerinden dolayı fikir ayrılığı yaşadığı iddia ediliyordu. Bundan dolayı da Lütfi Elvan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden ayrılacağı konuşuluyordu. Faiz indirimlerini desteklemeyen bir Hazine ve Maliye Bakanı olarak konuşulan Lütfi Elvan bu fikir ayrılığından dolayı görevinden affını istediği tahmin ediliyor.

TÜRK LİRASI KABUSU YAŞADI!

Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden ayrılmasının ardından göreve getirilen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan pek parlak bir performans ortaya koyamadı. Bu dönemde Türk lirası tarihi kayıplar yaşadı. Dolar kuru 14 TL sınırına dayanırken Türk lirasının değer kayıpları Merkez Bankası'nın faiz indirimleri ile eş zamanlı olarak gerçekleşti. Lütfi Elvan şu anda Türk lirasına son 20 yılın yüksek kayıplarını yaşatan Hazine ve Maliye Bakanı olarak kayıtlarda yerini aldı.

YENİ HAZİNE VE MALİYE BAKANI NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirerek lisans eğitimini tamalamıştır. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler dalında yapmıştır. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora ünvanı alarak akademik kariyerini sürdürmüştür.

Özel sektörde çeşitli kademelerde çalışmıştır. Tekstil, akaryakıt gibi sektörlerde yatırımları olmuştur. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. Halen MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesi olarak görev yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, TÜGVA, Önder, Utesav gibi kuruluşlarda aktif olarak görev almaktadır.

İngilizce ve Arapça bilen NureddinNebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

SONRAKİ HABER