Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan Son Dakika 2022 Asgari Ücret Zammı Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2022 asgari ücret zammı hakkında son dakika açıklaması yaptı. Bakan Lütfi Elvan açıklamasında asgari ücret zammında gereken hassasiyetin gösterileceğini söyledi.

Finans 04.11.2021 - 19:42 04.11.2021 - 19:42 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri'ne katılarak çokj önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar içerisinde ekonomi politikalarından 2022 asgari ücret zammına kadar çok kritik detaylar yer aldı. 2022 asgari ücret zammı yüzde kaç olacak? 

2021 YILI ÇİFT HANELİ BÜYÜME RAKAMI İLE KAPANACAK

Türkiye ekonomisinin iyi bir büyüme ivmesi yakaladığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Yılın ilk yarısını yüzde 14,3 oranında bir büyüme ile kapattık. Bu büyümenin yüzde 60'ını yurt içi yatırımlar ve net dış talepler oluşturdu. Bu da sürdürülebilir ve sağlıklı bir büyüme anlamına geliyor. 2021 yılını yüzde 9'un üzerinde bir büyüme ile kapatacağız. Büyük bir ihtimalle de çift haneli büyüme rakamı ile yılı sonlandıracağız.” dedi.

125 MİLYAR DOLARLIK KAMU GELİRİNDEN VAZGEÇTİK

Pandemi sürecinde vaatandaşları desteklediklerini söyleyen Bakan Lütfi Elvan, “Pandemi sürecinde olumsuz etkilenen tüm kesimlere çeşitli destekler sunduk. Bu destek miktarı 734 Milyar TL'ye ulaşacak. Bir yandan da dünyada enerji fiyatları artıyor. Biz bundan vatandaşımızın en az seviyede etkilenmesi için azami gayret gösteriyoruz. Vatandaşımıza enerji fiyatlarındaki artışlar minimum seviyede yansıtıldı. Enflasyonla mücadelede vergi indirimleri ve fiyat ayarlamaqlarıyla 125 Milyar Dolar seviyesinde bir kamu gelirinden vatandaşımızın lehine vazgeçtik.” ifadelerini kullandı. 

VATANDAŞIMIZ DOĞAL GAZI 4'TE 1 FİYATINA KULLANIYOR

Son günlerin eleştiri konusu olan doğal gaz zammı ile alakalı olarak da konuşan Bakan Lütfi Elvan, “Şu anda yurt içinde ısınma amaçlı olarak kullanılan doğal gazı oldukça makul fiyatlarla vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz. Yüz birime mal ettiğimiz doğal gaz vatandaşımı 25 birim olarak satılıyor. Bu da ekstra zamlarla vatandaşlarımızın karşılaşmamalarını sağlıyor.” şeklinde konuştu. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Asgari ücrete 2022 yılı için yapılacak zam ile alakalı olarak da konulan Bakan Lütfi Elvan, “Asgari ücret zammı için vatandaşlarımız merak etmesinler. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın en çok hassasiyet gösterdiği konuların başında vatandaşlarımızın enflasyona ezdirilmemesi geliyor. Asgari ücret zammı belirlenirken bu konuda azami derecede gereken hassasiyet gösterilecektir. 2022 yılı için asgari ücret zammı açıklandığında vatandaşlarımızın enflasyon karşısında korunduklarını hep beraber göreceğiz.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@