Hazine ve Maliye Bakanı Nebati Tek Haneli Enflasyon İçin Tarih Verdi!

TÜİK TEFE TÜFE Şubat ayı enflasyonu için ekonomistlerin rekor tahmin beklentisi paylaşmasının ardından gözler resmi rakamlara çevrilmişti. Bakan Nebati enflasyon tek haneye ne zaman düşecek açıkladı.

Finans 02.03.2022 - 13:22 02.03.2022 - 13:32 Gülcan Özer

Ekonomistlerin enflasyon beklentisi Şubat ayında rekor seviyeye ulaşırken gözler yarın saat 10:00'a çevrilmişti. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yarın açıklanacak olan enflasyon raporu ile Şubat ayının enflasyon rakamı kesinleşmiş olacak. 

Bloomberg HT enflasyon beklenti anketi ile ekonomistlerin Şubat ayı enflasyon tahmini yıllık TÜFE için yüzde 52,85 ve aylık TÜFE beklentisi ise yüzde 3,7 olarak ilan edilmişti. Enflasyonda yaşanan yükseliş zamları, zamlar ise enflasyonu tetiklemeye devam ederken içine girilen kısır döngünün ne zaman ve nasıl kırılacağı da merak konusu olmuştu. 

HAZİNE VE MALİYE BAKANI NEBATİ AÇIKLADI: ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞECEK?

Yükselen enflasyon rakamları sonrasında vatandaşın sırtındaki geçim yükü daha da ağırlaşırken konu hakkında bir son dakika açıklaması da ekonomi yönetiminin başındaki isim olan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapıldı. Bakan Nebati video konferans yöntemi ile katıldığı ve bu sene Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) tarafından 7'ncisi düzenlenen Avrasya Yükseköğretim Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulundu. 

Enflasyon konusunda da bilgilendirmede bulunan Bakan Nebati "Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının etkin koordinasyonu ile enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi hedefliyoruz" dedi. Daha öncede enflasyon konusunda açıklama yapan Bakan Nebati 2023 yılının Haziran ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yeniden tek haneli enflasyonu göreceklerini söylemişti. Merkez Bankası enflasyon hedefi de 2023 yılında tek haneli enflasyon beklentisine dayandırılmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@