Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Ekonomistlere Döviz Kurlarının Düşeceği Zamanı Açıkladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün ekonomistler ve akademisyenlerle bir araya geldiği toplantıda önemli mesajlar verdi. Bakan Nebati döviz için hangi kritik sözleri söyledi?

Finans 22.01.2022 - 19:39 22.01.2022 - 19:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmelere dair olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin nebati'nin ekonominin aktörleri ile temasları devam ediyor. Daha önce iş dünyası ile defalarca bir araya gelen Bakan Nureddin Nebati bugün de ekonomistler ve akademisyenlerle bir toplantı gerçekleştirdi. Bakan Nureddin Nebati'nin bu toplantıda çok kritik döviz ve enflasyon açıklamalarında bulunduğu bildirildi.

DÖVİZ KURLARINI DİKKATLE TAKİP EDİN!

Geçtiğimiz günlerde yasalayan uygulamaya dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin nebati, "Şirketlerin döviz hesaplarından Türk lirası hesaplarına geçişlerinde kurumlar vergisi istisnası getirdik. Bu vergi istisnasını çok sayıda şirketin kullanmasını bekliyoruz. Bundan dolayı gelecek haftadan itibaren döviz kurlarındaki hareketleri takip etmenizi öneriyorum. Şirketlerin döviz hesaplarının 90 milyar dolar seviyesinde olduğunu biliyoruz. Ekibime göre bunun 20 milyar dolarlık kısmı Türk lirası hesaplarına döndürülecek. benim beklentim ise 10 milyar dolarlık bir dövizin bozdurulacağı yönünde. Bu döviz bozdurmalarıyla kurlarda önemli değişimler görebiliriz. Bundan dolayı döviz kurlarını takip etmeyi öneriyorum." dedi.

YASTIK ALTINDAKİ ALTINLAR EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

Vatandaşların yastık altında tuttukları altınlara ilişkin de yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Yastık altında tutulan altınların ekonomiye kazandırılmasını çok önemsiyoruz ve bu konuda da çalışmalarımız bulunuyor. Daha önce sisteme 150 kuyumcuyu katıp bir işbirliği tesis etmiştik. Şimdi kuyumcu sayısını 1.500'e çıkartmayı planlıyoruz. Ayrıca bazı bankalar da kuyumcu gibi çalışacak bir platform tesis edebilecekler. Bu şekilde yastık altındaki altınlar vatandaşlarımızın kazançlı çıkacakları bir sistem içerisinde ekonomiye kazandırılacak." ifadelerini kullandı.

YATIRIM YAPMAK İSTEYENLERE YENİ ARAÇLAR GELİYOR

Yatırım yapmak isteyenlere alternatif modeller geliştirmek için de çalıştıklarını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Gelire Endeksli Senet ihracı gerçekleştirmeye de hazırlanıyoruz. Önceki yıllarda Kamu İktisadi Teşekkülleri'nin gelecekteki gelirlerinin bugüne indirgenmesi ve nakde dönüşmesi ile bunu kullanmıştık. Şi,mdi bunu daha efektif bir hale getirerek vatandaşlarımızın varlıkları ile kazanç sağlayacakları bir yeni yatırım alanı ortaya koyacağız." şeklinde konuştu.

TEK HANELİ ENFLASYON AÇIKLAMASI!

Enflasyon ile alakalı olarak da açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonun yeniden tek haneye indirilmesi tüm ekonomi programımızın en önemli amaçlarından birisidir. Yüksek enflasyon tüm dünyanın ortak bir meselesidir ve biz de ülke olarak bundan etkileniyoruz. Negatif reel faiz meselesi çok sayıda ülkede görülüyor. Dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme ile enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara düşüreceğiz." dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@