Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den Asgari Ücret, Enflasyon, Cari Açıkta Müjdeli Rakamlar Açıklamaları!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM Genel Kurulu'nda 2022 yılı bütçe görüşmeleri ile alakalı olarak bir konuşma gerçekleştirdi. İşte Maliye Bakanı Nebati'nin kritik ekonomi açıklamaları...

Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den Asgari Ücret, Enflasyon, Cari Açıkta Müjdeli Rakamlar Açıklamaları!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda 2022 bütçe maratonu devam ediliyor. Son olarak Genel Kurul'da Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri yapıldı. Bu görüşmeler kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebbati kapsamlı ekonomi açıklamalarında bulundu.

CARİ AÇIKTA MÜJDELİ RAKAM BEKLENTİSİ

Türkiye'nin büyük bir ihracat atılımı yaptığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "İhracatımız çok güçlü bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Türkiye bu alanda bu yıl da dünyadan pozitif olarak ayrışacaktır. Cari açıkta yıl sonunda müjdeli rakamları göreceğiz. Dünyadaki rekabet gücü yüksek olan sektörleri desteklemeye devam edeceğiz. Bu alanda atılımımızla salgının yıkıcı etkisini telafi eden ülkelerden birisi olduk." dedi.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati asgari ücret ile alakalı olarak da konuşarak, "2022 yılı için asgari ücrette herkesin beklentilerini karşılayacak bir artış yapmayı planlıyoruz. İşçi kardeşlerimiz endişe etmesinler ve müsterih olsunlar. Bu yıl da biz işçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ENFLASYONU DÜŞÜRME PLANLARI

Enflasyon ile mücadele konusunda da konuşan Hazine ve Maliye BakanıNureddin Nebati, "Enflasyonla mücadele hükümetimizin öncelikle uygulamalarından birisidir. Önümüzdeki dönemde de para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümü ile mal ve hizmet piyasalarındaki rekabet ve verimliliği arttıracak yapısal tedbirleri hayata geçireceğiz. Enflasyonu kalıcı olarak düşük seviyelere indirmeyi planlıyoruz." şeklinde konuştu.

7 MİLYON HANEYE YARDIM SAĞLADIK

Ekonomi alanında önemli uygulamaları hayata geçirdiklerini söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Eşel Mobil Sistemi ile 65 Milar TL'lik gelirden feragat ettik. TL mevduatlarındaki stopaj indirimlerini devam ettirdik. Salgın sürecinde 7 milyon haneye yardım sağladık. Bütçe eçığının yüzde 3,5 oranın da altın olacağını tahmin ediyoruz. Dünya ortalamasının çok altında bir rakamdır bu. Ülkemizin güçlü kamu maliyesinin en büyük delilidir bu. 2022 bütçemizi de bu anlayışla hazırlayacağız." dedi.

VATANDAŞLARA VERGİ DESTEKLERİ

Ekonomi alanındaki açıklamalarını sürdüren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Toplayacağımız vergilerden faize ayrılan kısmı düşürüp vatandaşlarımıza, üretime, istihdama, yatırıma, eğitime, sağlığa ayırmaya devam edeceğiz. İktidarımız döneminde tüm bu kaynakları arttırmayı başardık. Ekonomi politikamızdaki yatırım, üretim, ihracat ve istihdam olmazsa olmazımızdır. Bu ülkeye katkı yapmak isteyen tüm kesimleri vergi istisnaları ile destekledik. Kalıcı gelir kaynakları ile kamu gelirlerinin arttırılmasını sağlayacağız. Her zaman olduğu gibi bu yıl da salgın ve doğal afetler durumunda vatandaşlarımızın yanında olduk. 2021 yılında vergisel olarak çok önemli uygulamaları hayata geçirdik. Esnafımıza, çiftçimize vergi destekleri verdik." ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER