Hazine ve Maliye Bakanından Son Dakika Kredi Ve Döviz Açıklaması! Banka Kredilerinde Yeni Sistem Mi Geliyor?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı canlı yayında çok önemli ekonomi açıklamalarında bulundu. Bakan Nebati krediler ile alakalı yeni bir sisteme geçileceğini söyledi.

Finans 27.12.2021 - 22:12 27.12.2021 - 22:12 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında ekonomi ile alakalı önemli açıklamaların altına imza attı. Yeni ekonomi modeli ve bu modelin uygulama aşamaları hakkında konuşan Bakan Nureddin Nebati yeni bilgileri de vatandaşlarla paylaştı.

YÜKSEK FAİZE KARŞIYIZ

Türkiye ekonomisinin sağlam bir altyapısı olduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Türkiye 19 yıldır büyük bir dönüşüm içerisindedir. Bu süreçte altyapısını tamamlayan bir Türkiye ortaya konuldu. Bir çalışmayı en üst noktayı getirdiyseniz onu belirli periyotlarda güncellemeniz gerekir. Bu yapılmazsa düşüşler başlar. Türkiye'de bu güncelleme aksatılmıyor. Biz rekabet edilebilir bir kurdan yanayız. Kesinlikle yüksek faiz ile bir adım öteye geçebileceğimize inanmıyoruz." dedi.

KÜÇÜK YATIRIMCILARI KULLANDILAR

Ekonomide bir pskilojik harp verildiğini söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Bizim ekonomimiz dışarıdan gelen atakları bertaraf edecek güce sahiptir. Bunun da sağlaması yapılmış oldu. Sürekli bir psikolojik harp içerisinde kaldık. Dolar 20 TL olacak denilen sahte haberler vardı. Doğpru olmayan haberlerle sürekli bireyleri dolar almaya yönlendirdiler. Küçük yatırımcıları burada kullandılar. Bu insanların binbir güçlükle elde ettikleri tasarruflarını ekonomiyi daraltacak şekilde kullandılar." ifadelerini kullandı. 

BANKA KREDİLERİNDE YENİ SİSTEME GEÇİLECEK

Banka kredilerinde yeni bir sisteme geçiş yapılacağını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Yeni ekonomi modeli ile Türkiye'de çok yapısal değişimler olacaktır. Bankaların kredi tahsisi ve izlemesine ilişkin uluslararası sistemlerin kurulması bunlardan birisidir. Veriye, risk analizine ve bilgiye dayalı kredi kullandırılmasının sağlanmasını hedefliyoruz. Verilen kredinin takibini de sağlayacağız. Tam da proje bankacılığı budur. Verilen kredilerin nerelerde değerlendirdiği, ekonomiye nasıl bir fayda sağladığı takip altında olacak." ifadelerini kullandı.

DÖVİZ AÇIKLAMASI

Döviz konusunda da açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Türkiye ekonomisi kur sarmalını üzerinden atmıştır. Finansal istikrar sağlanırsa ve güven ortamı tesis edilirse kur sizi etkilemez. Döviz aldı başını gidiyor diye bir algı oluşturmaya çalıştılar. Ancak bunun bir köpük olduğunu sürekli söylüyorduk. Bu kurdaki köpük şimdi gitti. Dolarizasyonu engelleyecek adımlarla döviz serbest piyasada kendi değerini buldu. Bizim herhangi bir müdahale yapmamıza gerek kalmadı." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@