Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Son Dakika 0.89 - 0 99 Konut Kredisi Açıklaması! Başvuru Şartları Açıklandı

Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ilk evim konut finansmanı kredisi paketi ve Genişletilmiş konut finansman desteği başvuru şartları açıklandı!

Finans 21.05.2022 - 00:35 21.05.2022 - 00:47 Gülcan Özer

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından büyük bir merakla beklenen konut kredisi başvuru şartları açıklandı. Hatırlanacağı üzere 9 Mayıs 2022 Pazartesi günü yapılan kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan konut kredisi müjdesi vermişti. Verilen kredi müjdesinin detayları merakla bekleniyordu. 

Beklenen açıklama Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapıldı. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyuruda konut finansmanı paketler ile ilgili merak edilen sorular yanıtlanırken konut kredisi başvurusu yapmak isteyen kişiler için başvuru şartları ilan edilmiş oldu. 

İLK EVİM KONUT FİNANSMANI KREDİ PAKETİNDE BAŞVURU ŞARTLARI NELER, 0 99 KREDİ KİMLERE VERİLECEK?

İlk evini almak isteyen kişilere yönelik olarak verilecek olan kredi paketinin başvuru şartları ilan edildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada değeri 2 milyon liraya kadar olan sıfır konutların alımlarında gerekli şartları taşıyan kişilere kredi verileceği ilan edildi. 

konut finansman projesi 1

Konut finansman projesinin ana amacının vatandaşların konut fiyatlarında yaşanan dalgalanmadan olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmek, ilk konutunu alacak kişilerin daha uygun koşullarda ev sahibi olmalarını sağlamak ve konut sahibi olamayan kişilerin ev sahibi olmalarını sağlamak olarak sıralandı. 

konut finansman projesi 2

Konut kredisi desteklerinin kamu bankaları tarafından verileceği ilan edilirken, başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması şartı getirildi. Hisseli tapusu olanlar ise kredi başvurusu yapabilecekler. Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmaması şartı da aranacak. 

konut finansman projesi 3

Bu şartları taşıyan kişilere yüzde 0.99 faiz oranı ile 120 ay vadeli konut kredisi verilecek ancak, herkes söz konusu kredi paketinden sadece  1 kere yararlanabilecek. 

genişletilmiş konut finansmanı-1

GENİŞLETİLMİŞ KONUT FİNANSMANI KREDİSİ YÜZDE 0.89 KREDİ PAKETİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER, DOLARINI, ALTININI BOZDURANA UCUZ KREDİ VAR MI?

Evet, yukarıda yer alan şartları taşıyan kişilere 7 Mayıs 2022 öncesi herhangi bir bankada açılmış olan ve krediye başvuru esnasında konut kredisine konu edilen konut değerinin asgari yüzde 50’sini karşılayacak düzeyde döviz tevdiat/katılım ve hurda altından dönüşümlü dahil olmak üzere altın mevduat/katılım hesabı bakiyesi olması şartı ile yüzde 0.89 faizle kredi verilecek. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@