Hazine ve Maliye Bakanlığından Son Dakika IMF SDR Açıklaması Geldi!

IMF SDR tahsisatı hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması yapıldı, iddialar yalanlandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığından Son Dakika IMF SDR Açıklaması Geldi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan son dakika basın açıklaması ile bir süredir kamuoyunu meşgul eden IMF SDR Tahsisatı hakkında kamuoyu bilgilendirmesi yapıırken iddialar yalanlandı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada tezvirat yapıldığı belirtilerek iddialar hakkında açıklama yapıldı.

Türkiye'nin 1947 senesinden bu yana IMF üyesi olduğu belirtilen açıklama metninde ülkemizin aynı zamanda yüzde 0.98 oranında IMF'de sermaye sahibi olduğu hatırlatıldı.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI IMF SDR TAHSİSATI AÇIKLAMA METNİ!

'Basın yayın organlarında IMF SDR (Özel Çekme Hakkı) tahsisatına ilişkin gerçeği yansıtmayan bilgilerin yer aldığı ve tezvirat yapıldığı görülmektedir. Ülkemiz 1947 yılından bu yana IMF üyesi olup, bahse konu kuruluşta yüzde 0,98 sermaye payına sahiptir.

IMF, 23 Ağustos 2021 tarihinde Kovid salgını nedeniyle üye ülkeleri desteklemek amacıyla toplam 650 milyar ABD doları tutarında SDR tahsisatı, başka bir ifade ile koşulsuz rezerv desteği sağlamıştır.

hazine-ve-maliye-bakanlğı-açıklaması

Türkiye'ye ise IMF'deki kota payına karşılık gelmek üzere 6.3 milyar ABD Doları tahsis edilmiştir. IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir. Bu imkan, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır.

SDR tahsisatı tutarı uluslararaı rezervlerimizde yer almakla birlikte, Bakanlığımızın TCMB nezdindeki hesaplarında takip edilecektir. SDR tahsisarına ilişkin bilgilere IMF'nin internet sitesinden ulaşılabilmektedir."

Hazırlanan açıklama metni Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayımlanırken kurumun resmi sosyal medya hesapları üzerinden de paylaşıldı. Türkiye ile IMF arasında bu konu hakkında bir anlaşma imzalanmadığı ya da program ilişkisi kurulmadığı belirtilen açıklamada söz konusu imkanın tüm üye ülkelere açılan bir kaynak olduğu belirtildi.

SONRAKİ HABER