Hazine Ve Maliye Bakanlığını Enflasyon Konusunda Uyaran Evren Devrim Zelyut 2022 İçin Dolar Kuru Tahminini Açıkladı!

Dolar kurunda meydana gelen gelişmeleri yorumlayarak enflasyon uyarısı yapan Ekonomist Evren Devrim Zelyut 2022 yılı içerisinde dolar kurunun ulaşabileceği seviyeye dair tahminini açıkladı.

Hazine Ve Maliye Bakanlığını Enflasyon Konusunda Uyaran Evren Devrim Zelyut 2022 İçin Dolar Kuru Tahminini Açıkladı!

Türkiye ekonomisinde dolar kurunun oldukça yüksek bir seviyede daha düşük bir pozisyona düşürülmesinin etkileri yaşanmaya devam ediliyor. Ancak yüksek enflasyon ekonomiyi yine olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yaşanan son ekonomik gelişmeleri verilerle birleştirerek yorumlayan Ekonomist Evren Devrim Zelyut dolar kurunun 2022 yılında ulaşabileceği seviyeye dair kapsamlı bir analiz yaptı. Dolar kuru 2022'de kaç TL olacak?

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI'NA UYARI

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na uyarıda bulunduğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, " Bugüne kadar vatandaşları, şirketleri, hane haklarını ekonomik gelişmelerden dolayı uyarılar yaptık. Bugün ise farklı olarak uyarıyı Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yapmak istiyorum. Biz verilerden hareket ederek ekonomik çıkarımlar yapıyoruz ve herhangi bir şekilde bir başka niyetimiz de yok. Biz çözümün de bir parçası olmak istiyoruz. Bu milletin menfaati için iktidasi konularda sıkıntı varsa önce ikaz yapıp sonra da çözüm önerisinde bulunuyoruz." dedi.

dolar yorumu

DOLAR KURU İÇİN 17 TL TEHLİKESİ!

Dolar kuru ile alakalı olarak değerlendirme yapan Evren Devrim Zelyut, "Dolar kuru ile alakalı olarak çok net bir seviyeden bahsediyorum. Kur için 16,80 TL ile 17 TL'ye doğru bir tehlike belirdi. Bunu Merkez Bankası verileri ve bağımsız kuruluşlardan aldığımız sayısal analizlerde görüyoruz. Dolar kurunda 18 TL'den 11 TL'ye doğru bir gerileme oldu. Bu gerileme nasıl oldu? Hazine ve Maliye Bakanı diyorki vatandaş folar sattı. Finans uzmanları ise kamunun dolar satışı yaptığını Merkez Bankası verileri ile delillendirip iddia ediyorlar. Kim satmış olursa olsun, kur düştü. Ben yarınlara bakıyorum. Peki dolar kurunda akıbet ne olacak? İşte buna bakmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

HAZİNE'YE ÇOK BÜYÜK YÜK GELİR

Kur korumalı Türk lirası mevduat sisteminin sürdürülebilir olmaktan uzak olduğunu söyleyen Evren Devrim zelyut, "Dolar kuru yukarıya giderse mevduat sahiplerine aradaki farkı artık Hazine verecek. Bu öncelikle Hazine'ye bir yük olacak. Peki bu sistem sonsuza kadar sürdürülebilir mi? Elbette sürdürülemez, hükümet de bu mali külfetin farkında. Kur atsarsa Hazine'ye çok büyük bir yük gelir." şeklinde konuştu.

ENFLASYON ÇÖZÜLMEDEN DOLAR KURUNDA RAHAT EDİLEMEZ

Enflasyon konusuna ayrıca değinen Evren Devrim Zelyut, "Enflasyon konusuna ayrıca değinmek gerekir. Swap anlaşmaları ile Katar'dan veya Azerbaycan'dan para getirip kuru baskılayabilirsiniz. Dolar kuru sabit kalır ve buraya kadar sorun yok. Ancak dolar kuru sabitlenirken enflasyonu sabitleyemezsiniz. Enflasyon artışları katlanarak devam eder. Enflasyonda yükselişlerin üretici fiyatlarına nasıl yansıdığını gördük. Kurun düşmesi enflasyonun da düşeceği anlamına gelmiyor. İmalat sanayinin ürettiği ürünlerdeki hissettiğimiz enflasyon Kasım ayının enflasyonudur. Kur düşüşleri enflasyonu hiç mi etkilemedi? Elbette etkiledi, bu kur düşüşleri ile enflasyonun yüzde 70-80 seviyelerine ulaşması engellendi. Ancak enflasyon yine yüksek seviyede gerçekleşmeye devam edecek. Kur baskılansa dahi enflasyonun artışı Türk lirasında mevduatlarını tutanları zarar ettirmeyecek mi? Enflasyon problemi çözülmeden dolar kurunda rahat bir seviyeyi görmeyeceğiz." dedi.

dolar kuru 2022

DOLAR KURU DÜŞTÜ DİYE MARKETLERDE İNDİRİM OLMAZ

Marketlerdeki fiyatların düşüşünün dolar kurundan dolayı beklenti haline gelmesinin doğru olmadığını söyleyen Evren Devrim Zelyut, "Dolar kuru 18 TL'den 11 TL'ye düştü diye marketlerde fiyatların aynı ölçüde düşmesini beklemeyin. Bu fiyatlamada ana problem dolar kuru değil. Tarımsal üretimde kayıplar var. Üretim azalıp tüketim artınca fiyat artıyor. Bu enflasyon artışları kur destekli TL mevduat sisteminin çöküşünü getirecektir." ifadelerini kullandı.

ENFLASYON DÜŞMEZSE DOLAR KURU 17 TL OLUR

Dolar kuru için 2022 yılına dair fiyat tahmini yapan Evren Devrim Zelyut, "Ben sıran bir Youtuber değilim. Benim SPK lisansım var ve verilerle yorumlama yapıyorum. Öyle kafamızdan atıp dolar kuru şu seviyede olacak demiyoruz, verilerle konuşuyoruz. Tüketici fiyatları 2020'nin ilk çeyreğinde yüzde 40 seviyelerine çıkacak. Yüzde 40 enflasyon olursa ve dolar kurunu da 12 TL'den hesaplayalım. Türk lirasında 12 aylık dönemde 4,80 TL'lik bir değer kaybı oluşacak. Dolar kuru 16,80 TL olacak. Böyle bir görüntüde yeniden dolarizasyon başlayacak ve tüm kozlarınızı kullanmış olacaksınız. O saatten sona kuru baskılayacak ensturmanınız da yok. Bu görüntüde enflasyon eğer düşürülemezse dolar kuru 17 TL'ye doğru gidecek ve ardından da ucu açık olacak." dedi.

Not: Haberimizde yer alan tüm değerlendirmeler ilgili ekonomiste aittir. Bu yorumlar yalnızca okuyucuların bilgilendirilmesi amacıyla kullanılmıştır. Kesinlikle haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER