Hazine Ve Maliye Bakanlığı'nın Döviz Alım Satımına İlişkin Son Dakika Kararı Resmi Gazete'de Yayınlandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de bir tebliğ yayınlanarak döviz alım satımlarında yapılan kimlik uygulamasında değişikliğe gidildi. 

Finans 18.11.2021 - 01:13 18.11.2021 - 01:13 Engin Uzunoğlu

18 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” yayınlandı. Bu tebliğ değişikliği ile döviz alım satımında kimlik tespitini zorunlu hale getiren uygulamada sınır belirlendi. 

DÖVİZ İŞLEMLERİNDE KİMLİK TESPİTİNE 100 DOLAR SINIRI GETİRİLDİ

Daha önce yayınlanan tebliğde her türlü döviz alım satımında miktara bakılmaksızın kimlik tespiti yapılması zorunlu hale getirilmişti. Bunun üzerine özellikle döviz büroları ile vatandaşların oluşan yoğun tepkisinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir düzenleme yaptı. Döviz alım satımlarında artık 100 dolar ve üzerindeki tutarlarda kimlik tespiti zorunlu olacak. 100 dolar altında kalan işlemlerde kimlik tespiti yapılması gerekmeyecek.

100 DOLAR ALTI İŞLEMLERDE KİMLİK TESPİTİ ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

Yapılan tebliğ değişikliği döviz alım atım işlemlerinde kimlik tespiti zorunluluğunda kısmi iyileştirme yapılmış oldu. Bu şekilde döviz bürolşarının iş yükünün arttıran uygulamaya son verildi. Artık döviz büroları 100 dolar altında işlem yapacak müşterilerden kimlik talep etmek zorunda olmayacaklar. Ancak 100 dolar üzerindeki tüm işlemlerde kimlik tespiti yapılmasına devam edilecek. 

TEBLİĞ DEĞİŞİKLİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Yapılan tebliğ değişikliği ile döviz bürolarındaki işlemlere getirilen kısmi rahatlama hemen devreye girdi. Tebliğ değişikliği kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek olan bu tebliğ değişikliğinin hükümleri 18 Kasım 2021 Perşembe gününden itibaren geçerli olacak. Her türlü döviz işlemleri bu esaslara göre yapılmaya devam edilecek. 

Döviz satışı veya alışında yapılan bu ilkesel değişikliğin yansımalarının ne şekilde olacağı döviz bürolarındaki işlemlerle belli olacak. Konu hakkında döviz büroları tarafından yeni bir açıklama yapılması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@