Hazine Ve Maliye Bakanlığı'nın Genelgesinde Memur Ve Emeklilerinin Maaş Zamlarında Yüzde 2,5 Detayı Ortaya Çıktı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından memur maaş katsayısı ile alakalı genelge yayınlandı. Bu genelgeye göre gerekli yasal düzenlemenin ardından memur ve memur emeklilerine yüzde 2,5 zam uygulanacak.

Finans 06.01.2022 - 20:22 06.01.2022 - 20:22 Engin Uzunoğlu

Milyonlarca memur, emekli ve sosyal yardım alan vatandaşların gelirlerini çok yakından ilgilendiren bir genelge Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlandı. Bu genelgeyle beraber memurların alacakları sosyal yardımlar başta olmak üzere kıdem tazminatının tavanı da yeniden belirlenmiş oldu. 

KANUN TEKLİFİ YASALAŞTIKTAN SONRA ZAM HESAPLAMASI YAPILACAK!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede asıl dikkat çeken ise bir başka detay oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 2,5 zam uygulanacağı açıklanmıştı.

Yayınlanan genelgede bu zammın ne şekilde uygulanacağına da yer verildi. Maaşlara yapılacak olan bu yüzde 2,5 oranındaki ek zam TBMM'den ilgili yasa çıktığında devreye girecek. Bu ilave zam ek protokolle yapıldığı için yasal düzenlemenin ardından yeniden hesaplama yapılacak. Bu şekilde memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına uygulanacak olan kümülatif zam ise yüzde 30,95'e yükselmiş olacak. 

GENELGEDE YÜZDE 2,5 ZAM DETAYI AÇIKLANDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 2022 Yılı Ocak Ayına Ait Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Genelge'de konuya dair, "Cumhurbaşkanımız tarafından kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olmak kaydıyla yüzde 2,5 oranınd ailave artış yapılacağı açıklanmıştır. Söz konusu ilave artışa ilişkin Kanun Teklifi görüşmelerine TBMM'de başlanacaktır. Bu kanun Teklifinin TBMM'de kabul edilmesi halinde Resmi Gazete'de yayınlanmasına müteakip 1 Ocak 2022 ile 30 Haziran 2022 dönemlerinde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları, ücret tavanları, ortalama ücret toplamı üst sınırı yapılacak ilave artışı da kapsayacak şekilde yeniden belirlenerek ilan edilecektir." denildi.

hazine ve maliye baklanlığı genelge

hazine ve maliye baklanlığı genelge 2

İLAVE ZAMMIN ETKİSİ BU YÖNTEMLE DAHA YÜKSEK OLACAK

Hazine ve Maliye Balanlığı tarafından yayınlanan genelge ile ilave memur ve memur emeklilerine uygulanacak olan ilave maaş zammının etkisinin normalden fazla olacağı ortaya çıktı. Eğer zam direkt olarak memur ve memur emeklkisi maaşlarına uygulanmış olsaydı maaşlar toplamda yüzde 30,5 oranında artacaktı. Ancak ana zam yapıldıktan sonra üzerine yüzde 2,5 zam uygulanınca maaşlara yapılacak toplam zam yüzde 30,95 seviyesine çıkmış olacak. Bu şekilde memur ve emekli maaşlarına bir miktar daha fazla zam uygulanmış olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@