Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Kasadan Yapacağı Harcamalar Sınırlandırıldı! En Yüksek Avans İki Yere Ayrıldı!

Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ ile Hazine ve Maliye Bakanlığının 2022'de parasal sınırları belirlendi.

Finans 19.02.2022 - 12:12 19.02.2022 - 12:13 Büşra Uluşen

Resmi Gazete'de, Hazine ve Maliye Bakanlığının parasal sınırlar ve oranları içeren '' Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliğ'' yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliği gereğince, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kasadan yapacağı ödeme sınırları belirlendi. 

MALİYE BAKANLIĞININ PARASAL SINIRLARI BELİRLENDİ

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğde, Bakanlığın 2022 yılında uygulanacak parasal sınırları belirlendi. buna göre muhasebe birimlerince kasadan yapılacak ödeme tutarı, 2 bin 260 lira ila 38 bin 600 lira arasında olabilecek. 

Diğer ödemelerde ise harcama yetkilisi mutemedi avans sınırları, 1.235 lira ila 909 bin lira arasında olurken, en fazla avans sınırı Türkiye büyük Millet Meclisi İdari Teşkilatı ve Cumhurbaşkanlığı'na verildi. Özel bütçeli idareler için avans sınırları ise 2 bin 370 lira - 1 milyon 714 bin 125 lira aralığında olacak şekilde belirlendi. 

resmi gazete parasal sınırlar

KANUNİ FAİZ VE TEMERRÜT FAİZLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Yayımlanan tebliğde, kanuni ve temerrüt faiz oranlarına da yer verildi. Buna göre 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kanuni faiz oranı;

Sözleşme ile tespit edilmemiş ise yüzde 9,

Temerrüt faiz oranı sözleşme ile belirlenmemiş ise yüzde 9,

Ticari işler de ise yüzde 15,75 olarak uygulanacak.

Aynı zamanda yayımlanan tebliğ ile '' Satınalmalar İçin Açılan Kredilerde Paranın Doğrudan Banka Hesaplarına Aktarılması Uygun Görülen Kuruluşlar Listesi''nde değişiklik yapıldı.

Ön ödeme usul ve esaslarının düzenlenerek yeniden belirlendiği '' Muhasebat Genel Müdürlüğü Genle Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@