Hazine'den Ve Merkez Bankası'ndan Yeni Tedbirler! Dolar Kurunu Ve Enflasyonu Düşürecek Hamle Geliyor!

Dolar karşısında Türk lirasının değerini arttırmaya yönelik yeni bir swap uygulamasının devreye sokulacağı bildirildi. Swap imkanının genişletilmesi ile dolar kurunda düşmesi amaçlanıyor.

Finans 22.06.2022 - 19:32 22.06.2022 - 19:32 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirasının dolar karşısında değerini arttırmaya yönelik önlemleri devreye almaya devam ediyor. Aralık 2021’de Kur Korumalı mevduat (KKM) hesapları ile dolar kurunda ciddi bir gerileme yaşanmıştı. Dolar kuru o dönem 18 TL’den 12 TL’ye kadar düşmüştü. Haziran ayında ise dolarizasyonun önünü kesebilmek için devreye Gelir Endeksli Senet (GES) sistemi sokuldu. 

HAZİNE'DEN SWAP HAMLESİ!

Dolar kurundaki yükselişleri dizginleyebilmek ve kurda fiyat düşüşü gerçekleştirebilmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ise son hamlesinin swap olacağı bildirildi. Geleneksel swap uygulamalarının tamamen dışında bir uygulamayı devreye sokmaya hazırlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konuda hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğu belirtildi. 

3 VE 6 AY VADE HAKKI TANINACAK

Temmuz ayında devreye sokulacak sistem ile yabancılara koşullu swap imkanı getirilecek. Bu yeni kanal ile yabancı yatırımcılar açığa lira satmamak koşulu ile 3 ve 6 ay vadeli swaplara TL cinsinden fonlama yapabilecekler. Yabancı yatırımcılar bu swap uygulaması üzerinden varlık bazında herhangi bir sınırlama ile karşılaşmayacaklar. Böylelikle yabancı yatırımcılar TL cinsinden her türlü ürüne yatırım yapabilme imkanı elde edecekler. Bu şekilde sağlanacak olan TL ile tahvil, hisse veya mevduat gibi yatırımlarda bu varlıklar değerlendirilebilecek. Yabancı yatırımcılar döviz ile girecekleri sistemde TL ile işlem yapabilme avantajı elde ederken Hazine de döviz varlığını iyileştirme imkanı bulacak. 

DOLAR BAZINDA YÜZDE 4 GETİRİ GARANTİSİ

Merkez Bankası’nın da ayrı bir swap hamlesi üzerinde çalıştığı bildirildi. Yapılan bu çalışmaya göre  yabancı yatırımcılar en az 2 yıl vadeli tahvillere yatırım yapabilecekler ve sıfır fonlama maliyeti ile karşılaşacaklar. Bu şekilde dolar bazında yüzde 4 getiri garantisi verilecek. Ancak devreye sokulacak bu uygulamaya dair hazırlıkların devam ettiği bildirildi. 

DOLAR KURUNU DÜŞÜRECEK PLAN!

Dolar kurunda düşüş hedefi ile üzerinde çalışılan ve sırasıyla devreye sokulacak olan swap kanallarının neticeleri merak ediliyor. Hazine ve Merkez Bankası cari ödemeler dengesindeki aksamaları bu yolla aşmayı planlıyor. Böyle bir planlamanın olumlu bir sonuç vermesi durumunda dolar kurunda düşüşler meydana gelebilecek. Kurda yaşanabilecek gerilemeler enflasyon ile mücadeleyi de destekleyecek. Fiyat artışlarını durdurabilecek olan bu hamlenin ne kadar başarılı olup olamayacağı şimdiden tartışılmaya başlandı.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@