Hazineye Ait 3 Milyar Metrekareden Fazla Tarım Arazisi Çiftçilere Yarı Bedelle Kiraya Verilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli beklenen basın toplantısını yaptı ve çiftçilere büyük müjde geldi.

Emlak Haberleri 14.09.2018 - 10:47 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli beklenen basın toplantısını yaptı ve çiftçilere büyük müjde geldi.

Yaklaşık olarak 218 bin çiftçinin yararlanmasının beklendiği müjdeli haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli düzenledikleri ortak basın toplantısı ile 3 milyar 400 milyon metrekarelik mülkiyeti hazineye ait olan tarım arazisinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarı fiyatına 10 yıllığına kiraya verileceğini açıkladı. Çiftçi Kayıt Sistemi Üzerinden İşlemler Yapılacak! Bakan Pakdemirli açıklamasında aldıkları kararı açıklarken "218 bin çiftçiyi bu etkiliyor. Aşağı yukarı 1 milyon insanımızı etkileyen bir proje bu. Tabi yeni hükümet sisteminin de bir getirisi olması gerekiyor. Burada hızlı koordinasyon bizim için çok çok önemli.Bunlardan güzel örneklerden biri de sayın çevre bakanıyla birlikte olduğumuz bir proje. Devlet vatandaşıyla malını mülkünü paylaşıyor. Sözleşmesiz kullanılan tarım arazileri kayıt altına alınmış olacak. Çiftçi kardeşlerimiz kira bedelini ödeyerek tarım arazilerini ekip biçecek.Bu düzenleme toplam arazilerin yüzde 5’ini kapsıyor. Bunu da kayıtlı olacak hale getirdik ve çiftçi kayıt sistemine bu vatandaşlarımız kayıt olacaklar. Peki bunun getirileri ne? Kullanıcılar arazinin verimini artıracak. Çiftçi bundan sonra isterse araziyi satın alabilecek.Suyuna, sulamasına, traktörüne, daha iyi tohumuna yatırımını yapacak. Ucuz kredi imkanlarından faydalanacak, tarım sigortalarından faydalanacak ve kayıt altına alınan araziler bundan böyle tarımsal desteklerden faydalanacak." dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise  "10 günde bir kiralanma, satış bu işleri de sizlerle paylaşacağız. Çiftçilerimiz bizim için vatandaşımız ve çiftçilerimiz açısından önemli süreçte değişiklikler ve bu düzenlemeleri yapmak da bizim en önemli vazifelerimizden biri.” diyerek açıklamada bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Açıklaması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi sosyal medya hesabı üzerinden de yapılan basın toplantısı ile ilgili paylaşımda bulunuldu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@