Hazır Beton Endeksi 2018 Aralık Ayı Raporu Açıklandı!

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan Hazır Beton Endeksi 2018 Aralık Ayı Raporu açıklandı. Ne yazık ki sektördeki kan kaybı devam ediyor.

Emlak Haberleri 11.01.2019 - 11:14 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan Hazır Beton Endeksi 2018 Aralık Ayı Raporu açıklandı. Ne yazık ki sektördeki kan kaybı devam ediyor.

Sektördeki gelişmelere ışık tutan önemli veriler arasında yer alan Hazır Beton Endeksi 2018 Aralık Ayı Raporu sonuçları açıklandı. İnşaat Sektöründeki Kan Kaybı Devam Ediyor! Açıklanan verilere göre 3 endeks değeri de, önceki yılın aynı dönemine göre -%1,6-%1,7 oranlarında düşüş sergiledi. Kasım ayında -%2 azalan Faaliyet Endeksi aralık ayında -%1,6 geriledi.Hem Güven hem de Beklenti Endeksi değerleri, ekonomide yükselmeye başlayan güvenin inşaat sektörüne yansımadığını gösterdi. Bu yönüyle inşaat sektörü, ticaret, perakende ve sanayi sektörleri ile kıyaslandığında negatif ayrıştı.

Işık " İnşaat Sektöründeki Durgunluk Sürüyor" Açıklanan  sonuçları değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık inşaat faaliyetlerinin aralık ayında oldukça sınırlı düzeyde kalarak Faaliyet Endeksi’nin aralık ayını düşüş ile kapattığını ve bütün endekslerin eşik değerin altında olmasının inşaat ve bağlantılı sektörlerdeki durgunluğun devam ettiğine işaret ettiğini açıkladı. Işık “Üçüncü çeyrekte -%5,3 daralan inşaat sektöründeki geriye gidiş son çeyrekte artmış görünmektedir. 2019 yılı için beklentiler olması gereken seviyenin oldukça gerisinde görünmektedir. İnşaat sektörü açısından son uygulamaya konulan, kamu bankaları aracılığıyla konut kredisi faizinin %1’in altına çekilmesi uygulaması yerinde ancak sektördeki kan kaybını durduracak boyutta bir etki yaratamayacağını tahmin ettiğimiz bir düzenlemedir.

Piyasadaki firmaların önlerini görebilmeleri açısından inşaat sektöründe planlı ve kapsayıcı bir modelin hayata geçirilmesi gerekmektedir. 2 milyondan fazla kendine bağlı kayıtlı istihdamı olan ve diğer etkilediği sektörler ile bu rakamı çok çok yukarılara çeken inşaat sektöründeki geriye gidişi durduracak, üst segment konut projelerinin yanı sıra inşaatın bütününe yönelik bir yol haritasının kurgulanması yerinde olacaktır.” dedi.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@