Hazır Beton Endeksi Ekim 2021 Açıklandı! İnşaat Sektöründe Son Durum Ne?

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Hazır Beton Endeksi Ekim 2021 raporunu yayımladı. Son dönemde çimento ve beton fiyatları zamlar nedeni ile eleştirilirken açıklanan endeks merakla bekleniyordu.

Emlak Haberleri 11.11.2021 - 12:23 11.11.2021 - 12:23 Gülcan Özer

İnşaat sektörünün en önemli öncü verileri arasında gösterilen Hazır Beton Endeksi raporunun Ekim ayı verileri yayımlandı. Türkiye Hazır Beton Birliği THBB tarafından hazırlanan Hazır Beton Endeksi 2021 Ekim Ayı Raporu yayımlandı. 

Yayımlanan raporda inşaat sektöründe gelecek döneme ilişkin beklenti pozitif görülmekle beraber güven endeksi ise ne yazık ki negatif olarak gerçekleşti. Hazır beton endeksi ise Ekim ayında inşaat sektöründe yaşanan toparlanma ile yukarı yönlü hareket etti. 

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE BÜYÜME DEVAM EDİYOR MU?

İnşaat sektöründe büyüme hızını en etkin şekilde ortaya koyan önemli veriler arasında gösterilen Hazır Beton Endeksi her ay Türkiye Hazır Beton Birliği THBB tarafından hesaplanarak ilan ediliyor. Stoklanmadan inşaatlarda kullanımı zorunlu olması nedeni ile büyüme hızını en net şekilde ortaya koyan veri olarak kabul edilen hazır beton endeksi verisi 2021 Ekim ayı reporu bu nedenle sektör tarafından merakla bekleniyordu. 

hazır beton endeksi raporu 1

İNŞAAT SEKTÖRÜ KREDİ FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYOR! 

Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puanlık faiz indiriminin kredi faizlerine yansıtılmasını beklediklerini belirten THBB Başkanı Yavuz Işık, “21 Ekim’de yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi kararından sonra yapılan açıklamada 'yıl sonuna kadar faiz indirimi için sınırlı bir alan kaldı' denmiştir ki bu söylemden önümüzdeki 2 ayda faiz indirimine devam edilebileceği ancak bunun hızının daha düşük olacağı sonucu çıkmaktadır.

Bu yönüyle bu faiz indirimlerinin piyasaya yansımaması durumunda, yılın geri kalan kısmında alınacak aksiyonların da etkisi olmayacaktır" diyerek faiz indiriminin gelmesi gerektiğini söyledi. Hazır beton endeksi yükseliş gösterirken güven endeksi rakamı ise negatifte kalmaya devam etti. Açıklanan endeks değerlerinin 100 sınırının altında kalması negatif, üzerinde olması ise pozitif olarak değerlendiriliyor. Hazır beton endeksi inşaat sektörünün gidişatını gösteren en önemli öncü verileri arasında gösteriliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@